GIS chce zadbać o bezpieczeństwo klientów w salonach beauty

3120

Zagrożenia związane z niespełnianiem standardów bezpieczeństwa

„Nie płać zdrowiem za urodę” to pomysł Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia, by poprawić bezpieczeństwo klientów w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Akcja ma na celu edukowanie zarówno profesjonalistów z salonów kosmetycznych, jak i ich klientów na temat zagrożeń związanych z niespełnianiem standardów bezpieczeństwa.

W ramach akcji GIS będzie przyznawać specjalne naklejki z obrazkiem żaby tym salonom, które priorytetowo dbają nie tylko o urodę, ale przede wszystkim o zdrowie i higienę klientów. Ponadto odbędą się też akcje edukacyjne, a resort zdrowia wprowadzi odpowiednie przepisy, w których określi, jakie narzędzia mogą być stosowane w gabinetach.

Zapowiadana ustawa jest już w konsultacjach. Zgodnie z nimi można będzie stosować wyłącznie „czyste i technicznie sprawne wyroby oraz narzędzia, w stopniu zapewniającym ochronę przed szerzeniem się zakażeń i chorób zakaźnych”. Konieczne ma być poddawanie ich dekontaminacji w sterylizatorach parowych we własnym zakresie lub w zewnętrznej firmie. Inspektor sanitarny podczas kontroli w salonie będzie mógł zażądać dokumentacji dotyczącej sterylizacji.

Ministerstwo planuje też prawnie uregulować rynek medycyny estetycznej. Zgodnie z zapowiedziami zabiegi związane z ingerencją w tkanki powłok skórnych będą mogły być wykonywane wyłącznie przez lekarzy jako przedstawicieli grupy zawodowej legitymującej się specjalistycznym zakresem wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Rośnie liczba zagrożeń będących efektem nonszalanckich zachowań w salonach tatuażu i kosmetycznych, co prowadzi do wzrostu liczby zakażeń. Chcemy temu zapobiec – tłumaczy szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas.

Jak wylicza resort zdrowia, do zagrożeń zalicza się wirusowe zapalenie wątroby typu B spowodowane zakażeniem wirusem HBV, wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołane zakażeniem wirusem HCV oraz zakażenie wirusem HIV. Do zakażenia wirusami HCV, HBV i HIV dochodzi głównie poprzez krew.

Od stycznia do maja tego roku zanotowano już 1528 przypadków zakażeń, a w analogicznym okresie 2010 r. było ich jedynie 887.

Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl

Zawód groomer – zagrożenia w pracy


☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.