Podczas pracy zdalnej przed monitorem nie zaleca się korzystania ze zwykłych krzeseł, taboretów czy mebli obiadowo-salonowych, należy siedzieć wyłącznie na ergonomicznym krześle biurowym. Jakie ono powinno być?
Ergonomiczne krzesło biurowe powinno zapewniać stabilne podparcie ciała w pozycji dynamicznej, gwarantując przy tym komfort nawet przy długim czasie pracy, satysfakcję psychiczną (zadowolenie) oraz właściwe dostosowanie do celów lub rodzajów wykonywanych zadań.
Kółka
Powinny być dostosowane do podłoża oraz charakteru pełnionych na danym stanowisku zadań. Okładziny kółek należy odpowiednio dobrać do rodzaju podłogi: twarde dla miękkich wykładzin i miękkie dla twardych podłóg (np. parkiet, panele podłogowe).
Podstawa krzesła
Podstawa powinna zapewniać stabilność – najczęściej jest to „gwiazda” o 5 ramionach.
Regulacja wysokości siedziska
Zakres zmian wysokości siedziska powinien odpowiadać wysokości podkolanowej użytkownika. gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze, stanowisko pracy winno być wyposażone w odpowiednio dostosowany podnóżek.
Siedzisko
Ma ono zapewniać wygodne umieszczenie na nim pośladków i prawidłowe pozycjonowanie miednicy – powinno być zbudowane z odpowiedniej grubości wyprofilowanej pianki wysokiej jakości. Najczęściej spotykane profile siedziska to te z wybrzuszeniem w tylnej części (pozycjonowanie miednicy) i łagodnym zaokrągleniem przedniej krawędzi, które ma zapobiegać uciskowi siedziska na tylną okolicę kolan i blokowaniu przebiegających tamtędy naczyń krwionośnych.
Oparcie
Oparcie krzesła ma zapewniać podparcie części lędźwiowej kręgosłupa oraz obręczy barkowej i górnej części tułowia. Powinno mieć wypukłe wyprofilowanie ku przodowi na wysokości odcinka lędźwiowego, łagodnie przechodzące w powierzchnię płaską lub wklęsłą.
Mechanizm zawieszenia siedziska i oparcia
W najprostszej wersji siedzisko jest sztywno osadzone na sprężynie gazowej, co jednak daje tylko niewielki komfort. Lepsze krzesła mają więcej funkcji poprawiających wygodę siedzenia. Zaleca się stosowanie oparć z możliwością regulacji: kąta odchylenia, wysokości i odległości od siedziska.
Podłokietniki
Najlepsze fotele posiadają podłokietniki z możliwością ustawienia nawet w 4 płaszczyznach, między innymi ich wysokość, szerokość, długość i kąt podparcia. Najważniejszym z nich jest oczywiście wysokość podłokietników. Powinny być one ustawione tak, aby ręce swobodnie zgięte w łokciach do kąta około 90 stopni miały podparcie na jak największej powierzchni przedramion.
Zagłówek
Zagłówek, tak jak regulowane podparcie lędźwiowe, nie jest elementem niezbędnym do prawidłowego siedzenia, jednak dają zdecydowanie więcej komfortu i odpoczynku kręgosłupowi szyjnemu podczas pracy. Zagłówek powinien być ustawiony w taki sposób, aby linia poprowadzona pomiędzy czubkiem głowy, a środkiem szyi była równoległa do reszty tułowia. W przeciwnym razie zbytnie wyparcie głowy w przód lub odchylenie w tył może spowodować przeciążenie górnego odcinka kręgosłupa.
Na podstawie: „Fizjologiczne i ergonomiczne aspekty organizacji pracy zdalnej ze szczególnym uwzględnieniem pracowników starszych”, Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. J. Nofera oraz więcej na https://www.fizjologika.pl/jak-ustawic-fotel-biurowy/
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA