Epidemia koronawirusa a cyfrowa transformacja szkoleń

epidemia_koronawirusa_a_cyfrowa_transformacja_szkolen_600x400

Epidemia koronawirusa a cyfrowa transformacja szkoleń

Nowa era w edukacji

Edukacja zdalna to przyszłość – takie opinie pojawiały się na rynku usług szkoleniowych i edukacyjnych już od dawna. W końcu szkolenia e-learningowe są od lat powszechnie dostępne i chętnie wykorzystywane zarówno przez firmy szkoleniowe, jak przedsiębiorców.

Z pomocą przychodzą też nowoczesne technologie oferujące wiele ciekawych narzędzi i rozwiązań, które można z powodzeniem wykorzystać w procesie edukacji na odległość.

Zaufaj naszemu doświadczeniu skontaktuj się z nami już dzisiaj NAPISZ DO NAS TERAZ NA: szkolenia@seka.pl

Obecny kryzys wywołany epidemią koronawirusa jeszcze bardziej przyspieszy proces transformacji cyfrowej edukacji, która teraz będzie musiała objąć także te zagadnienia, które dotychczas zarezerwowane były jedynie dla edukacji stacjonarnej. Jedno jest pewne – edukacja zdalna to przyszłość, która właśnie staje się teraźniejszością.

Czy wszystko da się zrobić online?

To chyba pierwsze pytanie, które pojawia się, kiedy myślimy o transformacji cyfrowej szkoleń. W mojej ocenie znakomitą większość szkoleń czy kursów można prowadzić w 100% online, wykorzystując nowoczesne techniki multimedialne oraz narzędzia do szkolenia na odległość.

Kiedy transformacja cyfrowa szkoleń może być trudna bądź wręcz niemożliwa? Wyzwania pojawią się w następujących obszarach:

  • szkolenia „twarde”, których celem jest nauka praktycznej obsługi sprzętu czy urządzeń. Musimy się zgodzić, że nie uda się nauczyć obsługi wózków widłowych, suwnic czy innych urządzeń technicznych bez ćwiczeń praktycznych, jednak cała teoria, która dotychczas towarzyszyła tego typu szkoleniom, może być z powodzeniem nauczana online;
  • szkolenia „miękkie” oraz rozwijające kompetencje interpersonalne, w których ważna jest interakcja i proces grupowy zachodzący na sali szkoleniowej. Podczas praktycznych warsztatów trener wykorzystuje m.in. ćwiczenia grupowe i inne formy komunikacji, dzięki którym uczestnicy mogą lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Tutaj nie lada wyzwanie spada na barki szkoleniowców, którzy będą musieli przeprojektować metodologię prowadzenia takich szkoleń, aby przy wykorzystaniu technik kształcenia na odległość osiągać rezultaty zbliżone do nauczania stacjonarnego.

Wnioski? Znakomitą większość szkoleń można przeprowadzić w formie zdalnej, natomiast w przypadkach, gdzie nie jest to możliwe (ćwiczenie praktycznych umiejętności), przynajmniej część teoretyczna takich kursów może być z powodzeniem dostarczana na odległość.

SZKOLENIA ZDALNE

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.