Drzemka w pracy to się opłaca!

Aktualnosc_wydajna_drzemka_w_pracy

Przeciążony pracownik nie pracuje efektywnie – to powszechnie uznany fakt. Nie dziwią więc pomysły na czterodniowy tydzień pracy. Okazuje się, że podobne efekty przynosi krótka drzemka w pracy. Kiedy w środku dnia dopada nas osłabienie i senność najczęściej sięgamy po kawę, podczas gdy krótka przerwa na sen jest o wiele bardziej efektywna i zdrowsza.

 

W krajach, takich jak Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone coraz bardziej popularne stają się tzw. power nap – regeneracyjne drzemki w pracy. Badania potwierdziły drzemka nie tylko poprawia samopoczucie pracowników, ale na tyle poprawia wydajność pracowników. Nic więc dziwnego, że Finlandii pracownicy są zachęcani do takich przerw a w Japonii gdzie powszechny jest problem chorób i zgonów powodowanych przepracowaniem pracownicy są premiowani.

Jak wykazały badanie przeprowadzone przez NASA drzemka w pracy zwiększa wydajność o 30 proc., kreatywność o 40 proc. i podejmowanie słusznych decyzji o 50 proc. poprawia również koncentrację, wpływa korzystnie na koordynację ruchową i precyzję wykonywanych czynności oraz poprawia pamięć.

W przyrodzie kilkukrotny sen w ciągu doby (również w dzień) jest czymś najzupełniej normalny. Ponad 85 proc. ssaków sypia kilka razy na dobę. Nasz tryb życia z jednym okresem snu nie jest więc czymś naturalnym. Warto docenić ten krótki odpoczynek, bo jego korzystny wpływ na ludzki organizm jest nie do przecenienia!

Drzemkę najlepiej zrobić sobie między godziną 13, a 14.30. Jest to również pora, w której najczęściej sięgamy po kolejną kawę lub batonika i to niezależnie od tego, czy wcześniej jedliśmy coś, czy nie.

  • 2-5 minut - wyjątkowo efektywna, aby wyeliminować senność.
  • 5-20 minut - poprawia koncentracje, żywotność, sprawność uczenia się i sprawność fizyczną.
  • 20 minut - dodatkowo poprawia sprawność mięśni. Ponadto usuwa zbędne informacje z mózgu, co poprawia pamięć długoterminową.
  • 50-90 minut - poprawia zdolności percepcyjne, ponadto poprawia stan kości i mięśni.

Drzemka powinna zakończyć się przed wejściem w fazę snu głębokiego, która zwykle występuje po około 30 minutach. Zatem aby przyniosła pozytywny efekt, powinna być krótsza – zwykle podaje się więc optymalny czas to ok. 20 minut. Należy jednak podkreślić, że jest to kwestia indywidualna.

Skontaktuj się z nami:
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy
michal.sekunda@seka.pl

Zobacz też:

bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.