Audyt czasu pracy
Wieloletnie doświadczenie w doradztwie z zakresu czasu pracy dla pracodawców z różnych branż pozwala nam proponować rozwiązania zapewniające nie tylko przestrzeganie prawa pracy, ale również zabezpieczające interesy pracodawców oraz zgodne z oczekiwaniami biznesu. W naszym rozumieniu czas pracy u każdego Klienta wymaga indywidualnego podejścia, opartego przede wszystkim na diagnozie potrzeb, co umożliwia zaproponowanie systemów i rozkładów czasu pracy pozwalających efektywniej realizować zadania Klienta.
Przykładowy zakres audytu czasu pracy:
- Analiza wewnętrznych regulacji Klienta dotyczących czasu pracy, oraz potrzeb biznesowych w tym zakresie.
- Sprawdzenie systemu informatycznego dedykowanego do planowania i rozliczania czasu pracy, w zakresie zgodności z prawem pracy i wewnętrznymi regulacjami.
- Weryfikacja wybranych harmonogramów czasu pracy w zakresie zgodności z przepisami.
- Badanie procesu układania harmonogramów czasu pracy w zakresie racjonalności zarządzania czasem pracy podległych pracowników (w tym analiza ustalania pracy w dni wolne od pracy, w nadgodzinach, dwa razy w tej samej dobie pracowniczej).
- Analiza zasad polecenia i rozliczania pracy w godzinach nadliczbowych.
- Sprawdzenie nadgodzin kadry menadżerskiej.
- Weryfikacja prawidłowości ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy.
- Przygotowanie pisemnego raportu z audytu i rekomendacje w zakresie efektywnego uregulowania i planowania czasu pracy – z uwzględnieniem potrzeb biznesu.
Dodatkowo w zależności od potrzeb Klienta możemy:
- uczestniczyć we wdrożeniu zmian i prowadzić monitorowanie efektów audytu,
- prowadzić bieżące doradztwo (np. przy tworzeniu nowych harmonogramów czasu pracy),
- prowadzić warsztaty dla przełożonych bezpośrednio planujących i rozliczających czas pracy.
Szacujemy, że wykonanie audytu czasu pracy oraz przygotowanie raportu dla jednej placówki Klienta zajmie od 15 do 30 godzin czynności.
W przypadku pracodawców wielozakładowych najkorzystniejsze jest objęcie audytem wszystkich jednostek, z uwagi na bardzo częste występowanie odmiennego podejścia do przedmiotowych zagadnień i różną praktykę w poszczególnych miejscach prowadzenia działalności.
Podstawowa stawka godzinowa SEKA S.A. przy tego typu czynnościach wynosi 300 zł netto.
Cena usługi może być również kalkulowana (częściowo) jako wynagrodzenie za sukces.
- Obniżenie kosztów tzw. nieuzasadnionych nadgodzin (warto wiedzieć, iż każde 100 nadgodzin miesięcznie kosztuje pracodawcę rocznie ponad 57 tysięcy zł).
- Uniknięcie odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (zgodnie z art. 281 k.p. maksymalna grzywna to 30 tys. zł).
- Istotne ograniczenie ryzyka przegranej przed sądami pracy z tytułu pracy ponad wymiar i normy czasu pracy.
*Przy założeniu wynagrodzenia zasadniczego 4000 zł brutto i 168 godzinnej normy miesięcznej oraz występowania dodatków za nadgodziny o wartości 100%.),
Od 1996 roku świadczymy usługi doradztwa prawnego dla pracodawców z całej Polski. Rozumiejąc potrzeby biznesu oraz ciągle podnosząc kwalifikacje, specjalizujemy się w problematyce szeroko pojętego prawa pracy. Uczestniczymy w pracach parlamentarnych nad kolejnymi nowelizacjami przepisów, w tym również Kodeksu pracy, szkolimy i doradzamy w ponad pięćdziesięciu dużych firmach działających na terenie całego kraju.
Nasz doświadczony zespół składa się z pięciu prawników oraz czterech radców prawnych i adwokatów, którzy prowadzą postępowania przez sądami pracy, a także Sądem Najwyższym.