Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Ponieważ w tym roku wypada ono w sobotę, zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi za ten dzień przysługuje dodatkowy dzień wolny.
Zgodnie z artykułem 130 Kodeksu pracy, jeśli święto wolne od pracy przypada w sobotę, pracownik zyskuje dodatkowy dzień urlopu. Pracodawca natomiast jest zobowiązany obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin. Zapis ten dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę nie dotyczy:
- pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych,
- osób przebywających w tym dniu na:
– zwolnieniu chorobowym,
– zasiłku macierzyńskim
– urlopie bezpłatnym.
Jeśli jednak pracownik kończy zwolnienie 10 listopada lub będzie niezdolny do pracy od 12 listopada, ma prawo do dodatkowego dnia wolnego.
Kiedy należy wykorzystać dodatkowy dzień wolny?
Jeśli w danym miejscu pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy – dodatkowy dzień wolny należy odebrać w miesiącu, w którym wypada święto w sobotę. Pracownik może też poprosić o wykorzystanie dnia wolnego po zakończeniu tego okresu. Jeśli pracodawca się na to zgodzi, wówczas w przypadku kontroli należy przedstawić uzasadnienie takiej decyzji.
Pracodawca może:
- udzielić dnia wolnego przed świętem wypadającym w sobotę lub po święcie,
- wskazać konkretne dni, kiedy należy wykorzystać dzień wolny, lub też pozwolić wybrać dzień wolny pracownikowi.
Za święto przypadające w sobotę pracownikowi przysługuje cały dzień urlopu. Nie można rozdzielać go na godziny. Za złamanie przepisów, pracodawcy grozi kara grzywny.
(AW)
Źródło: Puls HR