Nie od dziś wiadomo, jak wielką rolę odgrywają w przedsiębiorstwach bezpieczeństwo i higiena pracy. Nie chodzi wyłącznie o spełnienie norm formalnych wynikających z przepisów, ale także unikanie potencjalnych zagrożeń, na które narażeni są pracownicy. Jednym z narzędzi poprawiających poziom bezpieczeństwa jest audyt bezpieczeństwa, który można przeprowadzić w przedsiębiorstwie. Czy jest on obowiązkowy? Kiedy warto zdecydować się na taki krok?
Audyt bezpieczeństwa obowiązkiem pracodawcy
Każdy pracodawca ma obowiązek systematycznie kontrolować stan bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie. Zadaniem tym mogą zajmować się pracownicy służby BHP, jednak w praktyce zwłaszcza mniejsze firmy korzystają z pomocy partnerów zewnętrznych specjalizujących się w tym zakresie. Pracodawca zarządza bezpieczeństwem w zakładzie na trzy sposoby. Jednym z nich jest kontrola polegająca na szukaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa pod względem bezpieczeństwa. Osobnym narzędziem jest nadzór, który odbywa się na podstawie kontroli i zakłada podejmowanie decyzji. Z kolei audyt bezpieczeństwa polega na weryfikacji zgodności stanu rzeczywistego panującego w przedsiębiorstwie, zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa. W tym sensie przedsiębiorstwo jest zobowiązane do regularnego przeprowadzania audytów.
Korzyści z przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa
Niezależnie od obowiązku, okresowe audyty bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie są wskazane i korzystne. Szkolenia okresowe BHP nie są bowiem jedynym aspektem wpływającym na poziom bezpieczeństwa. Audyt pozwoli uniknąć potencjalnych problemów mogących wystąpić w przyszłości. Najważniejszą korzyścią płynącą z regularnych audytów bezpieczeństwa jest ochrona zdrowia i życia pracowników, ponieważ audyt pozwala dostrzec potencjalne zagrożenia. Regularnie przeprowadzane audyty pozwalają przedsiębiorstwu ze stuprocentową pewnością dostosować się do aktualnych przepisów prawa i dzięki temu uniknąć ewentualnych kar finansowych w razie kontroli. Jeśli nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy jest zlecany specjalistom z zewnątrz, współpraca również rozpoczyna się całościowym audytem bezpieczeństwa, który ma na celu udoskonalenie obowiązujących procedur i rozwiązań.
Przebieg audytu BHP
Szczegółowy przebieg audytu bezpieczeństwa w dużej mierze zależy od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo oraz jego charakterystyki. Istnieją jednak pewne stałe elementy, które powinny znaleźć się w każdym audycie i zostać poddane weryfikacji. Należą do nich:
- ocena ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach,
- pomiar i ocena czynników szkodliwych dla zdrowia,
- weryfikacja aktualności szkoleń z zakresu BHP,
- kontrola systemu udzielania pierwszej pomocy,
- kontrola stanu technicznego maszyn i urządzeń,
- sprawdzenie regulaminu bezpieczeństwa obowiązującego w przedsiębiorstwie,
- przegląd dokumentacji związanej z bezpieczeństwem w miejscu pracy.
Przeprowadzenie audytu kończy się stworzeniem raportu, który ocenia aktualny stan faktyczny, jak również zawiera propozycje ewentualnych zmian, które poskutkują dostosowanie firmy do aktualnie obowiązujących przepisów.
Audyt bezpieczeństwa w naszej ofercie
jest więc niezwykle korzystny z punktu widzenia przedsiębiorcy. W SEKA od lat wspieramy naszych partnerów w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Audyt bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych elementów naszej oferty obok szkoleń i outsourcingu z zakresu BHP. Lata doświadczenia pozwoliły nam zdobyć wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w różnych gałęziach gospodarki, dlatego jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom niezależnie od branży, w której funkcjonują.
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA
Zobacz więcej