Czy ukąszenie przez kleszcza może być uznane za wypadek przy pracy?

Tak, jeżeli okoliczności wystąpienia zdarzenia wpisują się w definicję wypadku przy pracy zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W praktyce jednak ocena uznania kleszcza za istotę urazu może być niejednoznaczna i wątpliwa.
Zgodnie z przepisami, za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Jeżeli pracownik zostanie ukąszony podczas wykonywania wymienionych powyżej czynności, można to uznać za wypadek przy pracy. Wątpliwości budzi jednak kwestia urazu, który zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 13 ww. ustawy jest uszkodzeniem tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego. Dlatego też warto mieć na uwadze, że urazem jest wyłącznie samo ukąszenie przez kleszcza, a nie możliwe następstwa w postaci schorzeń (np. borelioza).
Uznanie więc tego urazu za wypadek przy pracy w praktyce może nie być jednoznaczne, ponieważ ustalenie kleszcza jako istoty urazu wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej i powinno zostać wykonane prze lekarza. W związku z tym zespół powypadkowy powinien zasięgnąć opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku.
Źródło: https://www.prawo.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA
