Dofinansowanie ze środków UE – czy trudno je zdobyć?

Aktualnosc_SEKA_SA_Czy_latwo_zdobyc_dofinansowanie_z_UE_

1 maja 2004 roku Polska została oficjalne przyjęta do Unii Europejskiej. Stając się jej członkiem, zyskała zarówno obowiązki, jak i szereg korzyści. Jedną z nich jest możliwość uzyskania dotacji unijnej na określony cel, uzasadniony społecznie czy gospodarczo i ujęty w starannie opracowanym projekcie. O dotacje może się starać każdy, kto ma ciekawy pomysł i potrafi go odpowiednio zaprezentować. 

Zapoznaj się z ofertą naszych usług w zakresie Projektów Unijnych. Oferujemy wsparcie w pozyskaniu środków UE oraz raz realizujemy szkolenia dofinansowane ze środków Funduszy Europejskich

Dofinansowania unijne i ich cel

Osoby fizyczne i przedsiębiorcy często borykają się z problemem braku środków na realizację atrakcyjnej i przyszłościowej inwestycji. W konsekwencji wiele projektów potencjalnie korzystnych, np. dla regionu czy miejscowości, trafia do archiwum, gdzie w zapomnieniu porasta kurzem. Dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej mają one szansę nie tylko ujrzeć światło dzienne, ale też mogą zostać zrealizowane, przynosząc wiele korzyści społeczeństwu. Polska, jak wszystkie kraje UE, jest beneficjentem funduszy unijnych, których kwota w programie na lata 2014-2020 wyniosła aż 82,50 mld euro. Natomiast w latach 2021-2027 Polakom przyznano pulę około 76 mld euro, w tym 72,2 mld euro z polityki spójności i 3,8 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jaki jest cel tego dofinansowania? Fundusze są przyznawane na realizację projektów, które mają:

  • wyrównywać tempo wzrostu gospodarczego krajów wspólnoty,
  • poprawiać poziom życia jej mieszkańców,
  • podnosić poziom edukacji,
  • sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości,
  • sprzyjać rozwojowi gospodarczemu i kulturowemu kraju oraz jego mieszkańców.

Osiągnięcie tych celów jest możliwe na wiele sposobów, od realizacji projektów badawczych, przez rozwój infrastruktury społecznej, po szkolenia z pierwszej pomocy przedlekarskiej i inne formy doskonalenia.

Kto może się ubiegać o dotację unijną?

Staranie się o dotację unijną wymaga przede wszystkim zapoznania się z procedurami. Wnioski powinny bowiem mieć odpowiednią formę uzupełnioną dokumentacją. Muszą też być złożone w określony sposób, w wyznaczonym do tego miejscu i terminie. Spełnienie tych wszystkich wymagań nie jest łatwe, a powodem odrzucenia wniosku mogą być nawet niewielkie braki w dokumentacji. Kandydaci mogą jednak skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy zajmują się tym zawodowo. O dotacje mogą się ubiegać:

  • osoby fizyczne,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • placówki naukowe,
  • organizacje pozarządowe,
  • jednostki samorządu terytorialnego.

Zależnie od podmiotu, fundusze są przyznawane na zróżnicowane cele. Przykładowo osoba fizyczna może się starać o dotacje na założenie firmy, organizacja pozarządowa – na programy naukowe dla dzieci czy pomoc osobom w trudnej sytuacji. Przedsiębiorca czy placówka badawcza mają szansę uzyskać środki na realizację projektów badawczych, wdrażanie rozwiązań ekologicznych, szkolenia z pierwszej pomocy, zawodowe, językowe i inne dla pracowników czy też informatyzację.

Jak złożyć wniosek o dotację unijną?

Chociaż z funduszy unijnych potencjalnie może skorzystać każdy, droga do ich uzyskania nie jest łatwa. Poważną przeszkodę stanowią wymogi formalne, które oznaczają ogromny wkład pracy. Istotny jest też pomysł, godny uwagi i wsparcia finansowego. Kandydat nie tylko musi go mieć, ale też powinien umieć wykazać korzyści z jego realizacji. W tym celu jest niezbędne przeprowadzenie analizy rynku i wyliczenie kosztów oraz potencjalnych zysków (niekoniecznie finansowych). Dofinansowanie jest przyznawane w ramach wielu programów, dlatego starając się o nie, należy wybrać ten najbardziej odpowiadający charakterowi inwestycji. O sukcesie, czyli podjęciu pozytywnej decyzji przez komisję, decydują staranność i poprawność wypełnienia wszystkich niezbędnych formularzy. Istotne jest też dotrzymanie obowiązujących terminów.

Skontaktuj się z nami Marcin Lefek Dyrektor Działu Projektów Unijnych kom: 510 059 638 e-mail: marcin.lefek@seka.pl

 


edukacja bhp

Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też: bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40   Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.