Odpowiednie ćwiczenia oddechowe przyczyniają się do poprawy nastroju i samopoczucia oraz spadku objawów napięcia i lęku, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie człowieka w środowisku pracy, w tym na wzrost jego efektywności i satysfakcji z pracy. Z punktu widzenia firmy oznacza to z kolei mniejsze koszty wynikające z błędów popełnianych przez pracowników.
Wpływ obniżonego nastroju na zdrowie
Doświadczanie stresu przynosi wiele konsekwencji zdrowotnych. Przyczynia się do wzrostu ryzyka pojawiania się zaburzeń lękowych i depresyjnych, niekorzystnie odbija się na samopoczuciu i stanie zdrowia fizycznego. Osoby o obniżonym nastroju czy wysokim poziomie stresu stają się nieefektywnymi pracownikami, a to powoduje wzrost kosztów ponoszonych zarówno przez pracodawcę, jak i całe społeczeństwo. Z uwagi na to, że doświadczanie stresu staje się coraz bardziej powszechne i coraz częściej obserwuje się jego negatywny wpływ na zdrowie ludzi, potrzebne są odpowiednie interwencje, zapewniające przezwyciężenie stresu.
Wpływ ćwiczeń oddechowych na samopoczucie
Powolne oddychanie polega na spowolnieniu tempa oddechu w porównaniu z tempem oddechu spoczynkowego (u dorosłej osoby mieści się w przedziale 10-20 oddechów na minutę). Regularne praktykowanie powolnego oddychania poprawia samopoczucie oraz niweluje objawy lękowe i depresyjne.
Pod wpływem powolnego oddychania u człowieka zwiększa się poczucie komfortu i przyjemności, stan odprężenia, poziom wigoru i czujności. Regularne treningi oddechowe przyczyniają się do zmniejszenia objawów pobudzenia, lęku, depresji, odczuwania złości i poczucia dezorientacji, pozwalają osiągnąć stan relaksu i dobrostan psychiczny. Powolne oddychanie wiąże się z oddychaniem głębokim, zwanym też przeponowym, będącym formą kontrolowanego oddychania, w którym trenuje się zwiększone wykorzystanie mięśnia przepony.
Praktykowanie powolnego oddychania może obniżać lęk i niepokój oraz poprawiać jakość życia u osób z chorobą afektywną dwubiegunową i – co więcej – te pozytywne efekty utrzymują się nawet przez miesiąc po zakończeniu regularnej praktyki.
Praktykowanie ćwiczeń oddechowych reguluje działanie układów funkcjonowania człowieka. Przyczynia się do łatwiejszej aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego. Ponadto powoduje wzrost wrażliwości baroreceptorów, spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz wzrost zmienności rytmu serca. Praktyka oddechowa usprawnia wymianę gazową w płucach, a co najważniejsze – powoduje wzrost aktywności nerwu błędnego. Mechanizmy te są odpowiedzialne za radzenie sobie w sytuacji stresu, a poprawa ich funkcjonowania zapewnia lepszą adaptację podczas doświadczania stresu, spadek uczucia lęku i niepokoju.
Wpływ nastroju na efektywność pracowników
Stan emocjonalny pracowników odgrywa istotną rolę w efektywności poznawczej, dlatego też praktykowanie ćwiczeń oddechowych, które nie są czasochłonne i nie wymagają dużego przeszkolenia w tym zakresie, mogą wspomóc pracę każdego zespołu w firmie. Poprawa samopoczucia pracowników poprzez wzrost odczuwania pozytywnych emocji czy pozytywnego nastroju przyczyni się zarówno do wzrostu satysfakcji z wykonywanej pracy, jak i wzrostu efektywności oraz lepszych wyników osiąganych przez zespoły.
Źródło: materiały CIOP i PiB
najbliższe szkolenia z zakresu BHP i PPOŻ.
Zobacz też: