Co myślą przedsiębiorcy na temat pracy zdalnej?

Co-pracodawcy-mysla-o-pracy-zdalnej

Praca zdalna doczekała się uregulowań w Kodeksie Pracy. Towarzyszyła firmom w czasie pandemii COVID-19 w tych sektorach gospodarki, w których było to możliwe. Po ustaniu pandemii została w niektórych firmach na dłużej, a pracodawcy dostrzegają jej wady i zalety. W badaniu przeprowadzonym na początku lutego 2023 r. analitycy Państwowego Instytutu Ekonomicznego zebrali opinie przedsiębiorców na jej temat.

Doradztwo z prawa pracy w naszej ofercie
Zobacz

Według badania przeprowadzonego przez analityków Państwowego Instytutu Ekonomicznego w lutym 2023 r., najczęściej wymienianymi zaletami pracy zdalnej są możliwość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i starszych pracowników oraz zmniejszenie kosztów firmy. Przedsiębiorcy twierdzą również, że praca zdalna ułatwia zatrudnianie specjalistów spoza obszaru lokalizacji firmy, poprawia elastyczność działalności i usług biznesowych.

Z drugiej strony, przedsiębiorcy dostrzegają też wady pracy zdalnej, takie jak utrudnienia w nadzorowaniu pracy zespołu, komplikacje w kwestiach BHP, utrudnienia w zabezpieczeniu danych i komunikacji wewnętrznej oraz spadek zaangażowania pracowników i pogorszenie jakości pracy. Wśród różnych branż, firmy usługowe są najbardziej skłonne do akceptacji pracy zdalnej, a firmy produkcyjne najmniej. Mniej niż połowa firm we wszystkich branżach uważa, że praca zdalna utrudnia ocenę efektywności i produktywności pracowników, a we wszystkich grupach wielkościowych firm mniej niż połowa przedsiębiorców zgadza się, że praca zdalna powoduje spadek zaangażowania pracowników i pogarsza jakość pracy.

Praca zdalna to temat, który jest obecnie bardzo aktualny i budzi wiele emocji wśród pracowników i pracodawców. Pomimo wielu korzyści, które niesie ze sobą ta forma pracy, jak elastyczność czasowa czy możliwość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, wciąż pozostają wątpliwości dotyczące jej skuteczności i efektywności.

Jednym z głównych problemów pracy zdalnej jest brak bezpośredniego kontaktu między pracownikami oraz menadżerami. Wiele firm zauważa, że praca zdalna utrudnia nadzorowanie pracy zespołu oraz komunikację wewnętrzną. Brak kontaktu w czasie rzeczywistym może prowadzić do trudności w koordynacji działań, utrudniać rozwiązywanie problemów i ograniczać możliwość szybkiej reakcji w przypadku nagłych sytuacji.

Podsumowując, praca zdalna to temat bardzo ważny w obecnych czasach, który wymaga dalszych badań i analiz. Choć niesie ze sobą wiele korzyści, to wciąż pozostają problemy związane z nadzorowaniem pracy zespołu oraz oceną efektywności i produktywności pracowników. Niemniej jednak, wraz z postępem technologicznym, praca zdalna staje się coraz bardziej popularna i może okazać się kluczowa dla przyszłości wielu branż i firm.

Źródło: Polskie Radio

najbliższe szkolenia z zakresu BHP i PPOŻ.

Zobacz też:

bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.