Praca zdalna z reguły wykonywana jest w miejscu zamieszkania, gdzie pokoje lub inne pomieszczenia nie są przystosowane do zasad ergonomii czy zasad bhp obowiązujących w firmie. Mimo to, każdy pracownik powinien samodzielnie zadbać o bezpieczne i higieniczne jej świadczenia.
Polecenie wykonywania pracy zdalnej może dotyczyć nie tylko pracy biurowej, ale również wykonywania części wytwórczych czy usług materialnych, o ile pracodawca zapewni odpowiednie narzędzia do jej wykonania. Praca zdalna, mimo iż wykonywania poza miejscem pracy, również jest pracą.
Przepisy nie regulują szczegółowo kwestii bhp podczas pracy zdalnej, ale pracownik może, a wręcz powinien samodzielnie o to zadbać. Szczególnie pamiętać powinnien o:
- wydzieleniu miejsca pracy – odrębne miejsce na wykonywanie pracy,
- odpowiednim przygotowaniu miejsca pracy – dostosowane biurko i krzesło oraz oświetlenie,
- bezpieczeństwie swoje i bliskich – zabezpieczenie komputerów, telefonów, ewentualnej dokumentacji,
- regularnych przerwach po każdej przepracowanej godzinie oraz przerwach zgodnie z przepisami, jakie przysługują pracownikom.
Ponadto pracownik na polecenie pracodawcy zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji wykonywanych czynności. Ewidencja taka powinna zawierać:
- opis wykonanych czynności,
- datę wykonania czynności,
- czas wykonania czynności.
Sposób prowadzenia ewidencji pracodawca powinien uregulować w regulaminie wraz z określeniem formy jak i częstotliwości prowadzenia ewidencji.
Obowiązki pracodawcy
Z kolei pracodawca powinien wprowadzić regulamin pracy zdalnej, w której będą zawarte informacje o obowiązujących zasadach oraz o tym, gdzie i do kogo pracownik powinien się zgłosić w razie wystąpienia wątpliwości.
Źródło: infor.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA