Bezpieczny spacer. Uważaj na barszcz Sosnowskiego

Heracleum_mantegazzianum_2015-06-16_040

Barszcz Sosnowskiego to roślina parząca, a przebywanie w jej pobliżu stanowi dla człowieka duże zagrożenie. Do poparzenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną, ponieważ wydzielane przez  nią olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.   

Barszcz Sosnowskiego występuje na terenie całej Polski. Najczęściej można go spotkać wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów, na łąkach i pastwiskach.

Wygląd

Jest jedną z największych roślin zielnych na świecie, osiąga nawet  do  3-5  metrów wysokości. Wyglądem przypomina koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Objawy kontaktu z rośliną

Najczęstszym objawem u osób mających kontakt z rośliną są zmiany skórne, które pojawiają się  zazwyczaj po kilkunastu godzinach. Są to oparzenia, czyli wysypki, zaczerwienienia, opuchlizny, owrzodzenia.

Ponadto u osób mających kontakt z barszczem S. mogą występować: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

W przypadku wystąpienia poparzenia:

  • Jak najszybciej przemyj skórę letnią wodą z mydłem, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Zaleca się też umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem S.
  • Jeżeli pojawią się pęcherze surowicze, ale jeszcze nie doszło do ich rozerwania, zastosuj miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
  • W przypadku kontaktu oczu z rośliną dokładnie przemyj je wodą, chroń przed światłem i skonsultuj z okulistą.
  • Nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem.
  • W przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe.
  • Niezależnie od stopnia nasilenia objawów – unikaj ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Źródło: https://gis.gov.pl

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.