Samochód to nie tylko narzędzie pracy dla kierowców zawodowych czy środek transportu do pracy. Posiadacz auta wykorzystuje je również do przewozu zakupionego towaru lub jako środek transportu do miejsc uprawiania sportu, wypoczynku, kultury itd. Według portalu Polski Caravaning: ponad 60% Polaków wybiera jako środek transportu w czasie wakacji samochód. Auto daje użytkownikowi poczucie wolności i niezależności. Dlatego warto przed każdą podróżą przygotować nie tylko pojazd do trasy.
Oto kilka rad:
Przed podróżą sprawdź aktualność obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku wyjazdów zagranicznych także Zielonej Karty.
Stan techniczny pojazdu
Sprawdź:
- ciśnienie powietrza w oponach,
- sprawność układu hamulcowego,
- poziom i jakość płynów eksploatacyjnych,
- oświetlenie,
- stan dodatkowego wyposażenia: sprawna gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka (aktualne wyposażenie), podstawowe narzędzia (m.in. podnośnik, wkrętaki, młotek czy klucz krzyżakowy).
Uwaga: Kamizelki odblaskowe powinny być w kieszeniach każdych drzwi samochodu, tak aby wysiadający niezależnie od pory dnia mógł jedną z nich z łatwością znaleźć i założyć.
Optymalna pora podróży
To taka, kiedy nie jesteśmy zmęczeni ani znużeni. Przed każdą podróżą powinniśmy być wyspani i wypoczęci. Jazda autem w czasie upałów jest nie tylko uciążliwa, ale może być przyczyną dysfunkcji organizmu, a w konsekwencji spowodować kolizję. Warto także przeczekać godziny największego upału oraz nocne między 3:00 a 7:00. Według policyjnych statystyk: około 4% wypadków jest spowodowanych zaśnięciem za kierownicą. Kierowca nie powinien być także głodny ani tuż po obfitym posiłku, który powoduje ociężałość i senność.
Trasa
Planujemy trasę z możliwością postojów i korzystania z łazienki i baru. Warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach przy miejscu postoju, takich jak wybieg dla zwierząt czy plac zabaw lub minizoo dla najmłodszych uczestników podróży. Zaleca się robienie przerw po 2 godzinach nieprzerwanej jazdy. Wybierzmy też wygodny i przewiewny strój oraz wygodne obuwie – pomogą zachować komfort zwłaszcza podczas długiej podróży.
Bezpieczne wnętrze auta
Zadbajmy o to, żeby nic nie stanowiło dla nas zagrożenia we wnętrzu auta. Pamiętajmy, że każdy niezabezpieczony przedmiot w trakcie nagłego hamowania lub kolizji może się samoistnie gwałtownie przemieścić we wnętrzu i uderzyć z dużą siłą w pasażerów, stanowiąc dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego wszystkie bagaże i wakacyjne gadżety pakujmy do bagażnika. Butelki przechowujmy w wyznaczonych do tego uchwytach. Usuńmy też przedmioty z tylnej półki. Dzięki temu nie będziemy ryzykować, że przy hamowaniu mogą w nas uderzyć, ale także zachowany dużo lepszą widoczność z tylnego okna auta.
Podróż z małym pasażerem
Dla kierowcy to prawdziwe wyzwanie. Dzieci szybko się nudzą monotonną jazdą lub staniem w korku. Dlatego warto wcześniej przygotować się, aby uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji w czasie trasy.
Oprócz tego sprawdzamy i pamiętamy o następujących kwestiach:
Sprawdzamy mocowanie fotelika – nie powinien się kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać. Najlepiej umieścić go na środku tylnego siedzenia – to najbezpieczniejsze miejsce w aucie. Fotelik dla niemowląt mon-tuj tyłem do kierunku jazdy, pod kątem około 45°.
Blokada drzwi i okien – dla unieruchomionego malca wszystkie przyciski, korbki, przełączniki to niezwykle interesujące obiekty do manipulowania.
Karmimy TYLKO na postojach – dla malucha karmionego piersią będzie to wygodniejsze i bezpieczniejsze, kiedy mama spokojnie przystawi go do piersi w innym środowisku. Zdecydowanie należy wprowadzić zasadę: w czasie jazdy nie jemy, od tego są postoje. Nawet drobnych przekąsek!
Ubranie na podróż – najlepiej wielowarstwowe, tak żeby można było w miarę potrzeby coś zdjąć, najlepiej na postoju.
Nuda – wybór trasy z atrakcjami architektonicznymi, odnajdywanie zwierząt gospodarczych, polnych lub leśnych to zadania dla starszych dzieci. Warto także mieć płytę z ulubionymi piosenkami do wspólnego śpiewania oraz audiobooki do słuchania bajek. Wersję papierową bajek dziecko może oglądać czy śledzić w niej tekst. Smartfon, odtwarzacz DVD i tablet – to nie jest jedyna rozrywka!
Zwierzę w podróży
Czworonogi także wymagają zabezpieczenia. Małe zwierzęta, takie jak psy, koty, chomiki czy świnki morskie, przewozimy w kontenerach do tego przeznaczonych, pamiętając o wodzie dla nich i nietrzymaniu kontenera w słońcu!
Dla większych czworonogów powinniśmy kupić specjalne szelki do transportu. Te dostępne w wielu sklepach zoologicznych mają zazwyczaj standardową końcówkę, którą wepniemy do zaczepów pasów bezpieczeństwa. Drugi sposób to przewożenie psa w bagażniku. Oczywiście mówimy tu jedynie o samochodach typu kombi, SUV czy van. Gdy często wozimy naszego psa, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną klatkę montowaną w bagażniku. Przy braku klatki powinniśmy zdemontować półkę oraz oddzielić przestrzeń bagażową od pasażerskiej kratą lub siatką.
Rowery
Jeśli przewozimy na bagażniku auta rowery lub inne bagaże, należy sprawdzić poprawność ich mocowania, a przy każdym postoju trzeba kontrolować czy mocowanie nie jest poluzowane. Możliwości ładunkowe dachu auta oraz bagażnika są określone w ich instrukcjach użytkowania i bardzo często ograniczają tę nośność do 50 kg (np. 3-4 rowery). Jednocześnie w instrukcji montażu bagażnika należy sprawdzić, jaką prędkość maksymalną dopuszcza producent i jej nie przekraczać. Przewożone bagaże nie mogą zasłaniać świateł samochodu ani tablicy rejestracyjnej.
Aby uniknąć zagrożeń w podróży, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
• Podczas jazdy wybieraj drogi główne, a unikaj, jeżeli jest to możliwe, dróg bocznych, słabo lub w ogóle ci nieznanych.
• Opuszczając samochód, weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze włączaj system alarmowy.
• W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz.
• Jeżeli zauważysz, że systemy zabezpieczenia pojazdu nie działają prawidłowo, udaj się niezwłocznie do serwisu w celu sprawdzenia i ewentualnie naprawienia usterki.
• Najbezpieczniejszym miejscem do parkowania pojazdu jest garaż lub parking strzeżony. Jeżeli pojazd zostawiasz w innym miejscu – staraj się, by było ono dobrze oświetlone, niezasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.
• Jeżeli jadąc samochodem, zauważysz coś niepokojącego, zatrzymaj się przy radiowozie policyjnym lub udaj się do najbliższej jednostki policji.
Tekst: Małgorzata Kochańska, Irena Jedzińska