Wraz ze wzrostem cen nośników energii pojawiała się potrzeba zmniejszenia zapotrzebowania na energię dla ogrzewania mieszkań. W tym celu są izolowane termicznie ściany oraz uszczelniane okna i drzwi. Nastąpiło zjawisko hermetyzacji mieszkań. Ubocznym efektem tego procesu jest powstawanie syndromu chorych budynków (ang. SBS; sick building syndrome) oraz związanych z nim szeregu zjawisk chorobowych w tym alergii.
Co robić?
Receptą na te dolegliwości jest właściwie działający system wentylacyjny (nawiewno-wywiewny), który zapobiega niekorzystnym zjawiskom takim jak wilgoć i zagrzybienie mieszkań.
Dla sprawnego działania systemu wentylacyjnego niezbędne są dwa elementy:
- doprowadzenie (nawiew) do mieszkania świeżego powietrza z zewnątrz przez specjalne nawiewniki,
- usuwanie zużytego powietrza (wywiew) przez kominy wentylacyjne.
Oba te elementy muszą występować łącznie. W przypadku zakłócenia dopływu, na przykład przez uszczelnienie mieszkania, zaklejenie nawiewników, nie będą prawidłowo działać kominy wentylacyjne i spalinowe.
Jest to szczególnie ważne w mieszkaniach z termą gazową, kotłem, piecem, kominkiem. Aby produkty spalania z urządzenia grzewczego pobierającego powietrze do spalania z mieszkania mogły przemieścić się przewodem kominowym ponad dach budynku musi istnieć równa im masa powietrza przemieszczająca się w tym samym czasie z zewnątrz do mieszkania.
Ograniczenie dopływu powietrza do mieszkania, w którym odbywa się spalanie w urządzeniu grzewczym spowoduje: cofkę (cofanie się) kominem „zużytego” powietrza, albo cofkę spalin do urządzenia grzewczego. W przypadku powstania cofki spalin do komory spalania wystąpi w niej niepełne spalanie, którego produktem między innymi jest tlenek węgla, czyli czad.
Przed sezonem grzewczym
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy starannie zadbać o właściwy stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych.
Kominy: instalację dymową, spalinową, a także wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Obowiązki prawne
Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy. Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:
– przewody od palenisk opalanych paliwem stałym
– co 3 miesiące,przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym
– co 6 miesięcy,
– przewody wentylacyjne – 1 raz w roku.
Źródło materiały PAP