Bezpieczeństwo psychiczne podczas szkoleń zdalnych

aktualnosci_zdalne_szkolenia

Szkolenia zdalne, które od ponad 1,5 roku funkcjonują w nowej rzeczywistości, uaktywniły tzw. wykluczenie cyfrowe, zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów. Trwająca sytuacja zaburzyła też relacje społecznie między uczestnikami procesu edukacyjnego. A to wszystko wpływa na bezpieczeństwo psychiczne.

Na efektywność i wydajność pracy pracownika oddziałuje izolacja, czyli brak kontaktów z innymi, a to skutkuje m.in.:

  • zmęczeniem,
  • ogólnym dyskomfortem,
  • problemami ze snem,
  • stresem okazywanym w czasie kontaktów online,
  • depresją,
  • samobójstwami.

W 2020 r. odnotowano wzrost prób samobójczych, było ich 12 013 (w 2019 r. – 11 961), a tych zakończonych zgonem – 5 165. Psychologowie i psychiatrzy tłumaczą to efektem społecznej izolacji.

Wellbeing jako sposób na bezpieczeństwo

Izolacja wpływa negatywnie na relacje międzyludzkie – zarówno w pracy, jak i w domu. Stąd rośnie popularność wellbeingu. Wellbeing, zwany również dobrostanem, wartością ostrożnościową lub jakością życia, odnosi się do tego, co jest dla kogoś z natury cenne. Tak więc dobro osoby jest tym, co jest ostatecznie dobre dla tej osoby, co leży w jej własnym interesie.

W zakładach pracy tworzone są strefy chilloutowe – miejsca odpoczynku w czasie pracy. Przestrzenie te sprzyjają także kreatywności i podnoszą wydajność pracowników. Funkcjonują już w szkołach wyższych. W jednostkach edukacyjnych taką rolę pełnią tzw. sale cateringowe.

Jak organizować szkolenia, biorąc pod uwagę odczuwanie zmęczenia psychicznego?

W mojej ocenie pracownikowi należy zostawić możliwość wyboru metod (o ile prawo na to zezwala). Wydaje się, że szkolenia synchroniczne i asynchroniczne stały się już normalnością także w obszarze bezpieczeństwa pracy.

Pamiętać należy o bezpieczeństwie psychicznym szkolonych i szkolących, wprowadzając higienę cyfrową, czyli zespół działań i czynności zmierzających do optymalizacji indywidualnego zdrowia somatycznego, psychicznego oraz społecznego w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Autor: Małgorzata Kochańska

Źródło: Magazyn SEKA numer 2 (28) 2021

Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.