Każdy pracownik przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków musi przejść niezbędne badania lekarskie. Badania pracowników dzielą się na wstępne, kontrolne, końcowe oraz okresowe. Wszystkie spośród nich są równie istotne. Jak często należy przeprowadzać badania okresowe pracowników? Czy jest to zależne od zajmowanego stanowiska? Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach okresowych pracowników?
Kto zleca badania okresowe pracowników?
Zlecenie badań okresowych pracowników należy do obowiązków pracodawców. To pracodawca musi weryfikować, czy wcześniej wykonane badania pozostają aktualne.
Polecenie udania się na badanie okresowe musi zostać wydane pracownikowi. Konieczność udawania się na badania okresowe wynika z zakresu obowiązków pracownika, spośród których część może negatywnie wpływać na jego zdrowie.
Jak często przeprowadza się badania okresowe pracowników?
O konieczności przeprowadzania badań okresowych pracowników stanowi Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996 roku. W dokumencie stwierdzono, że badania okresowe pracowników muszą odbywać się nie rzadziej niż co 5 lat, a jednocześnie nie częściej niż co roku. Skąd taka rozbieżność? Decyduje o niej charakter wykonywanej pracy oraz jej środowisko. Siedząca praca w biurze charakteryzuje się zupełnie innymi zagrożeniami niż na przykład ciężka praca fizyczna na pełnej maszyn budowie.
Kto pokrywa koszty badań okresowych pracowników?
To na pracodawcy spoczywa obowiązek finansowania badań okresowych pracowników.
Warto pamiętać, że badania nie zawsze ograniczają się do jednej wizyty lekarskiej. Zdarza się, że lekarz medycyny pracy kieruje zatrudnionego na dodatkowe badania specjalistyczne. Ich koszt także całkowicie ponosi pracodawca. W Kodeksie pracy funkcjonuje też bardzo istotny zapis, wedle którego pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie za czas spędzony na okresowych badaniach.
Czy pracownikowi wykonującemu badania należy się dzień wolny?
W Kodeksie pracy nie istnieje żaden przepis, który decydowałby o tym, że pracownikowi w dniu wykonywania okresowych badań przysługuje dzień wolny. Co istotne, badania powinny być wykonywane w godzinach pracy. Jednak w świetle przepisów pracownik po wykonaniu badań powinien natychmiast powrócić na stanowisko pracy. Zdarza się, że badania okresowe, szczególnie w przypadku połączenia ich z badaniami specjalistycznymi są dość czasochłonne. W takim przypadku pracodawcy niekiedy dobrowolnie pozwalają zatrudnionym na całodniową nieobecność w pracy.
Jak przebiegają badania okresowe pracowników?
Nie istnieje jednolity schemat, według którego przebiegają badania okresowe pracowników. Najważniejsze, aby takie badania wykonywać u lekarza medycyny pracy. Samo badanie często przypomina rutynową wizytę lekarską obejmującą wywiad i podstawowe badania diagnostyczne. W przypadku wątpliwości odnośnie stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zlecić bardziej szczegółowe badania. Przedstawiciele niektórych zawodów są też zobligowani do wykonywania takich badań – na przykład badania wzroku, albo badań psychologicznych.
Co dzieje się w przypadku negatywnego wyniku badania
Jeśli wynik okresowego badania pracownika jest negatywny, lekarz stwierdza, że nie może on dłużej wykonywać dotychczasowych obowiązków. Pracownik ma wówczas prawo do odwołania się od tej decyzji w terminie siedmiu dni. W takim przypadku wykonuje się badanie powtórne w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, którego wynik ma charakter ostateczny. Jeśli istnieje taka możliwość, pracodawca zapewnia pracownikowi przeniesienie na inne stanowisko, na którym nie istnieją tak restrykcyjne wymagania dotyczące stanu zdrowia. Gdy wiąże się to z obniżeniem wynagrodzenia, przez pierwsze 6 miesięcy pracownik otrzymuje specjalny dodatek wyrównawczy.
Najbliższe szkolenia z zakresu prawa pracy
Sygnaliści – nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 25.09.2024 |
Białystok |
17.03.2025 |
Zobacz więcej |
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA
OUTSOURCING BADAŃ LEKARSKICH W SEKA S.A.
- wystawianie skierowań na badanie lekarskie (wstępne, okresowe i kontrolne)
- monitorowanie ważności badań na podstawie bazy pracowników otrzymanej od klienta
- prowadzenie rejestru i zarządzanie bazą danych w celu nadzorowania terminów realizacji badań medycyny pracy w celu zachowania ciągłości i aktualności badań lekarskich pracowników
- wysyłanie podpisanych skierowań na e-miale pracowników z instrukcją postępowania
- przyjmowanie od pracowników, w formie elektronicznej, skanów wystawionych zaświadczeń lekarskich po odbytych badaniach