Aktywność fizyczna Polaków w czasie pracy zdalnej – wyniki badań

Aktywność fizyczna pomaga na wielu płaszczyznach życia człowieka. Wpływa na samopoczucie, zdrowie, wygląd, jest również pewnego typu odskocznią od problemów dnia codziennego. Niestety, pomimo licznych działań edukacyjnych podnoszących społeczną świadomość z tego zakresu, wciąż wiele zastrzeżeń budzi podejście Polaków do aktywnego stylu życia.
Upowszechnienie się pracy zdalnej spowodowało, że wiele osób ograniczyło swoją i tak niewystarczającą aktywność fizyczną. 13% respondentów przyznało, że nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, a wśród pozostałych najpopularniejsze okazały się spacery (najczęściej zaledwie kilka razy w tygodniu). Tylko 9% respondentów wykorzystuje przerwy w pracy na aktywność fizyczną.
Wytyczne UE
Według wytycznych Unii Europejskiej dotyczących aktywności fizycznej, pracodawca powinien stworzyć takie środowisko pracy, które będzie sprzyjało wykonywaniu ćwiczeń – zarówno podczas pracy w siedzibie pracodawcy, jak i pracy w domu. Dziś wciąż nie wiadomo, jak długo jeszcze część pracowników będzie wykonywać swoje obowiązki w trybie pracy zdalnej. Tym bardziej pracodawcy powinni przygotować się na konieczność wykorzystywania nowoczesnych mediów do promowania zasad bezpieczeństwa oraz zdrowego stylu życia.
Oczekiwania pracowników
Pracownicy oczekują od pracodawców wsparcia w zakresie prawidłowej organizacji miejsca pracy oraz dbania o zdrowie w pracy. Pracodawcy powinni zapewniać to wsparcie poprzez przekazaną wiedzę (np. w postaci instrukcji, animacji komputerowych czy filmów instruktażowych), która pozwoli pracownikom zadbać o ergonomię pracy na tyle, na ile pozwalają na to zastane warunki. Pracodawcy powinni także motywować osoby pracujące w domu do podejmowania codziennej aktywności fizycznej, w tym do aranżowania aktywnych przerw w pracy (nawet kilkominutowych), przeznaczanych na prostą aktywność fizyczną. Niezbędne wydaje się ponad to określenie potrzeb pracowników w zakresie prozdrowotnej aktywności fizycznej i zapewnienie im niezbędnych materiałów informacyjnych, porad czy instruktażu z tego zakresu.
Warto inwestować w zdrowie
Jak wykazują wyniki badań Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, blisko połowa zatrudnionych deklaruje, że w przypadku zmiany pracy będzie poszukiwać firmy, która zadba o uch zdrowie w stopniu większym niż przewidują to przepisy BHP. Co więcej, ponad 40% badanych przyznało, że będzie bardziej angażować się w pracę, jeżeli firma lepiej zadba o ich zdrowie. Warto więc, aby pracodawcy angażowali się w sprzyjające temu działania.
Źródło: materiały CIOP i PIB
Skontaktuj się z nami:
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy
michal.sekunda@seka.pl
Zobacz też:
