Stres w pracy stał się zmorą krajów wysokorozwiniętych. Jak wykazują badania stres to nie tylko źródło dyskomfortu to również poważny problem społeczny i realne zagrożenie. Nie zawsze możliwe jest eliminowanie sytuacji stresogennych. Jednym z rozwiązań jest aktywność fizyczna.
Stres to poważny problem!
Obecnie połowa pracowników w krajach europejskich uważa, że stres jest poważnym problemem w miejscu pracy. Generalnie zdajemy sobie sprawę, że stan psychiczny wpływa na nasz stan fizyczny. Wiele chorób ma swoją praprzyczynę w stresie. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z innych skutków. Stres odpowiada za połowę traconych dni pracy 1/4 absencji chorobowych trwających ponad dwa tygodnie. Obniża wydajność, powoduje rozkojarzenie pracowników a w konsekwencji wzrost wypadkowości. Zwolnienia lekarskie wywołane stresem oraz wypadki to koszty, które finalnie ponosimy wszyscy. Stres stał się jednym z najpoważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Główne źródła to:
- zła organizacja pracy
- monotonia wykonywanych czynności
- rutynizacja zachowań
- zbyt ścisły nadzór
- upokarzająco niskie płace, niewystarczające na godziwe życie i utrzymanie rodziny
- brak wyraźnego określenia zakresu obowiązków przy jednoczesnym stawianiu wygórowanych wymagań
- poczucie braku kontroli nad wykonywaną pracą oraz braku zainteresowania osobą pracownika, niedocenianie wkładu pracownika w realizację celów przedsiębiorstwa, w sukces firmy.
Co daje aktywność fizyczna?
Podejmowanie aktywności fizycznej nabrało szczególnego znaczenia w dobie pandemii kiedy znaczna cześć społeczeństwa została zmuszona do izolacji i przejścia na pracę zdalną. Pracownicy uprawiający sport nie czują się tak wyobcowani, mają lepsze samopoczucie, lepiej radzą sobie z wykonywaniem codziennych obowiązków, rzadziej popełniają błędy i cierpią z powodu wypalenia zawodowego. Eliminacja stresu dla przedsiębiorstwa to wymierne korzyści finansowe. Zadowoleni pracownicy stają się ambasadorami firmy a to z kolei stanowi zysk wizerunkowy.
W Polsce
Jak pokazują badania 48% Polaków jest aktywnych sportowo, natomiast 64% Polaków jest aktywnych, tzn. uprawiających aktywność fizyczną minimum raz w miesiącu. 80% naszych rodaków w wieku wieku 15-24 lat deklaruje, że jest aktywna fizycznie. Sport uprawia najczęściej osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy dużych miast. W Polsce podobnie jak na świecie najpopularniejsze jest bieganie.
Źródło: docplayer.pl
Skontaktuj się z nami:
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy
michal.sekunda@seka.pl