Aktywność fizyczna jest jednym z czynników wpływających na stan zdrowia. Systematycznie uprawiana przyczynia się do redukcji ryzyka lub opóźnienia wystąpienia wielu chorób, m.in. takich jak: nadwaga i otyłość, cukrzyca, sercowo-naczyniowych.
Obecny styl życia wielu osób ogranicza się do aktywności umysłowej, uprawianej na siedząco w pracy przy biurku, w domu na kanapie przy telewizji lub na krześle przy komputerze. Długotrwałe nieuprawianie żadnego sportu czy nawet umiarkowanej aktywności fizycznej może przyczynić się do znaczącego pogorszenia się stanu zdrowia. W związku z tym Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy już od maja br. prowadzi kampanię społeczną pt. „Aktywni w pracy”.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy zdrowy dorosły człowiek powinien podejmować przynajmniej 30-minutowe umiarkowane aktywności fizyczne przez 5 dni w tygodniu. Badania prowadzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ukazują, że tylko 21,8% (czyli mniej więcej jedna piąta) Polaków w wieku 15-69 lat spełnia te normy.
Zalecenia WHO
Zgodnie z zaleceniami WHO zdrowe osoby dorosłe (od 18. do 64. roku życia) powinny podejmować wysiłki:
- umiarkowane, (≥150 min/tydz.) przynajmniej 30 minut 5 dni w tygodniu, może to być np.: szybki spacer, taniec, prace w ogrodzie, sprzątanie mieszkania (np. odkurzanie), spacer z psem, gry i zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu;
- intensywne, (≥75 min/tydz.) przynajmniej 20 minut 3 dni w tygodniu, może to być np.: bieganie, chodzenie po górach/wspinanie, szybka jazda na rowerze, szybkie pływanie, ćwiczenia na siłowni, sporty i gry zespołowe (np. piłka nożna, koszykówka);
- kombinowane umiarkowane i intensywne. Niezbędna dawka może być kumulowana w 10-minutowych seriach.
Jakie czynności podejmować w pracy?
Jeżeli większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej to pamiętaj, że każda aktywność fizyczna będzie lepsza niż żadna.
- W tygodniu znajdź przynajmniej 10-15 minut dziennie na ruch. Ćwicz najlepiej na świeżym powietrzu. Może to być szybki marsz lub jazda na rowerze.
- Jeżeli to możliwe to drogę do i z pracy pokonuj pieszo. Samochód możesz zostawiać kilka ulic przed siedzibą firmy. Dobrym rozwiązaniem jest jazda na rowerze.
- Podczas pracy, oczywiście w miarę możliwości, rób krótkie przerwy – zmieniaj pozycję ciała, wstań i wykonaj ćwiczenia rozluźniająco-rozciągające, np. skłony, przysiady.
Jeżeli w pracy czynności wymagają dużego wysiłku fizycznego, to w wolnym czasie postaraj się:
- spacerować,
- pływać,
- wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie i odciążające kręgosłup.
Źródło: ciop.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA