Agnieszka Wolska dr hab. inż. prof. nadzw. CIOP-PIB: odpowiednie oświetlenie wpływa na bezpieczeństwo

light-bulb-3535435_1920

Oświetlenie to bardzo ważny czynnik fizyczny w środowisku pracy, który w znacznej mierze decyduje o bezpieczeństwie pracowników. Niedoświetlenie miejsc pracy, olśnienie od opraw oświetleniowych oraz migotanie światła są czynnikami potencjalnego zagrożenia wypadkami w miejscu pracy.

Oświetlenie w miejscu pracy powinno zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo pracownikom tam przebywającym lub przemieszczającym się, a także właściwe warunki do wykonywania czynności wzrokowych oraz otoczenie świetlne sprzyjające dobremu samopoczuciu.

Nieodpowiednie oświetlenie – przyczyną wypadków

Z analiz wypadków przeprowadzonych przez CIOP-PIB wynika, że słaba widoczność w miejscu pracy jest często przyczyną wielu wypadków, m.in.: upadek, upadek z wysokości czy porażenie prądem. W efekcie występuje cały szereg zdarzeń potencjalnie wypadkowych (potknięcie, poślizgnięcie, upadek bezurazowy) oraz wypadków o różnym stopniu ciężkości, ze śmiertelnymi włącznie.

Warto wspomnieć, że nieodpowiednie oświetlenie wpływa na wzrok, który szybko się męczy, co w konsekwencji może wywołać również błędy, stwarzające potencjalne ryzyko wypadkowe, np. przy obsłudze niebezpiecznych maszyn.

W Polsce, w opisie przyczyn wypadków przy pracy nie ma uwzględnionego niewłaściwego oświetlenia, choć w karcie Z-10 czynnik – niedoświetlenie – występuje. Statystyki zatem nie zawierając takich danych, a tym samym nie ma świadomości, że takie zagrożenie w ogóle ma miejsce.

W praktyce standardy oświetlenia realizowane są w zakresie spełnienia wymagań dotyczących eksploatacyjnego natężenia oświetlenia i jego równomierności. Pozostałe parametry decydujące o jakości, jak np. odpowiednie ograniczenie olśnienia, wskaźnik oddawania barwy czy migotanie światła, nie są ani oceniane, ani wymagane podczas kontroli organów nadzoru.

Zmiana podejścia do sprawy i wsparcie od CIOP-PIB

W obszarze zagrożeń powodowanych niewłaściwym oświetleniem istotna jest świadomość zarówno pracowników jak i pracodawców.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy, a pracownik ma prawo to egzekwować.

CIOP-PIB już od ponad 25 lat prowadzi kurs specjalistyczny dotyczący zasad prawidłowej oceny oświetlenia w zakładzie pracy, sposobu wykonywania pomiarów oraz poprawy warunków oświetleniowych. Poza tym przeprowadza wszelkiego rodzaju nietypowe ekspertyzy oświetlenia w miejscach pracy oraz szkolenia.

Źródło: Magazyn SEKA 1/2019

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.