Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej
Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej znajduje zastosowanie w każdym biurze, kancelarii, punkcie usługowym oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się takie urządzenie. Dokument powinien uwzględniać czynniki ryzyka, z jakimi spotyka się pracownik oraz zasady postępowania, które pozwolą uchronić go przez negatywnym wpływem na organizm i ograniczyć do minimum uszkodzenia sprzętu. Chociaż obsługa drukarki jest stosunkowo prosta, jest to urządzenie zasilane elektrycznie oraz wykorzystujące środki chemiczne, szkodliwe dla zdrowia. Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej może być sporządzona samodzielnie lub stanowić część szerszej instrukcji BHP pracy z komputerem oraz urządzeniami peryferyjnymi.
Wymagania ogólne, jakie uwzględnia Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej
W części wstępnej instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej powinna uwzględniać zasady instalowania sprzętu oraz wskazywać na czynności, który pracownik nie powinien wykonywać samodzielnie, jeśli nie ma do tego kwalifikacji. Instalację przeprowadza wyłącznie osoba uprawniona podobnie jak wszystkie ewentualne naprawy czy zmiany ustawień urządzenia. Niedozwolone jest np. otwieranie pokrywy podczas drukowania czy usuwanie zaciętego papieru przy włączonym urządzeniu.
Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej musi też opisywać sposób ulokowania sprzętu, który powinien być ogólnie dostępny, zapewniać wygodne dojście do włącznika oraz gwarantować sprawną obsługę. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogłyby skłaniać pracowników do dokonywania zmian z nieprzewidywalnym skutkiem.
Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej – zasady bezpiecznej pracy
Ważnym działem, jaki zawiera prawidłowo przygotowana instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej, jest opis postępowania w przypadku wykonywania wydruku. Obejmuje on następujące czynności:
- sprawdzenie drukarki pod kątem jej sprawności i kompletności wyposażenia,
- skontrolowanie sprawności kabla elektrycznego i poprawności podłączenia do sieci,
- sprawdzenie stanu papieru oraz jego parametrów zgodnych z wymogami,
- uruchomienie urządzenia przyciskiem,
- przeprowadzenie procesu drukowana z pozycji komputera.
Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej – postępowanie w sytuacjach awaryjnych
Urządzenia biurowe często są przeznaczone do ogólnego użytku, a z jednej maszyny korzysta wielu pracowników. Dlatego instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej powinna nakładać na nich obowiązek pozostawienia sprzętu w dobrym stanie lub też poinformowania o jego niesprawności osoby odpowiedzialne. Niezbędne jest też podkreślenie, że wszelkie usterki mogą być usuwane wyłącznie przez serwisanta lub inną osobę upoważnioną.
Istotne jest zalecenie odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu po zakończeniu pracy. Drukarka powinna być nie tylko wyłączona przyciskiem, ale również z gniazdka elektrycznego. Instrukcja BHP przy obsłudze drukarki laserowej może też zawierać telefony alarmowe, z których pracownik będzie mógł skorzystać, jeśli dojdzie do porażenia prądem czy pożaru na skutek wady kabla elektrycznego.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl