Instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi
Instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi jest przygotowywania dla tych obiektów, w których istnieje ryzyko kontaktu z drobnoustrojami stanowiącymi potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub życia, a także ryzyko epidemiologiczne. Do tej grupy zaliczają się zarówno odpady medyczne, jak i ścieki komunalne, zwłaszcza te pochodzące z przetwórni spożywczych. Tak różnorodność sprawia, że instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi jest dokumentem uniwersalnym i może być wykorzystywana w tej samej formie w wielu miejscach – od szpitali, przychodni i punktów opatrunkowych, po oczyszczalnie ścieków czy konserwatorów kanalizacji.
Jakie zalecenia ogólne powinna zawierać instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi?
Podstawowymi zasadami postępowania w przypadku pracy z takimi materiałami są te, które pozwalają do minimum ograniczyć ryzyko skażenia biologicznego organizmu. Zaliczają się do nich między innymi:
- unikanie skaleczeń przez stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej i ostrożne postępowanie,
- zakaz spożywania napojów i jedzenia, palenia czy używania kosmetyków na stanowisku pracy,
- składowanie materiałów niebezpiecznych w przeznaczonych do tego pojemnikach lub miejscach.
Instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi powinna też podkreślać konieczność zachowania higieny oraz zastosowania specjalnych środków w przypadku, gdy dojdzie do skaleczenia i kontaktu z krwią, wydzielinami czy innymi substancjami.
Instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi – postępowanie w sytuacjach awaryjnych
Nawet najbardziej skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny nie stanowi gwarancji, że nie dojdzie do kontaktu z niebezpiecznymi substancjami. Dlatego instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi musi zawierać dział poświęcony postępowaniu w takich sytuacjach. Szczegółowe zasady powinny obejmować okoliczności takie jak:
- zakłucie,
- zabrudzenie skóry materiałem zakaźnym,
- zanieczyszczenie oczu,
- dostanie się materiału zakaźnego do jamy ustnej.
Instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi – postępowanie w przypadku ekspozycji miejsca na materiały zakaźne
Krew, wydzieliny, odpady komunalne i inne substancje zakaźne mogą negatywnie oddziaływać na organizm nie tylko przy bezpośrednim kontakcie. Może się zdarzyć, że podczas pracy dojdzie do rozbicia probówki, rozprysku czy rozlania takiej substancji. Dlatego instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi musi wskazywać właściwe postępowanie w takich okolicznościach. Zazwyczaj obejmuje ono konieczność ostrożnego usunięcia resztek substancji oraz zastosowania środków myjących lub dezynfekujących.
Ważne jest też, aby w części końcowej instrukcja BHP postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi wskazywała potrzebę natychmiastowego zawiadomienia o zdarzeniu osoby odpowiedzialne lub służby. Niezbędne jest też powiadomienie o nim współpracowników.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl