Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym częściowo różni się od podobnych dokumentów przygotowywanych dla pracowników, którzy zajmują się obsługa maszyn. Wynika to z charakteru zagrożeń, z jakimi może się spotkać w pracy kosmetyczka czy kosmetolog. Są to głównie czynniki biologiczne, a znacznie rzadziej – urazy mechaniczne. Te ostatnie mogą jednak pojawiać się w salonach, w których pracownik korzysta ze sprzętu elektrycznego, igieł czy skalpela. Są to przede wszystkim niewielkie zranienia, skaleczenia oraz infekcje i zakażenia, których źródłem może być kontakt z chorym klientem.
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym – wymagania higieniczne
Kosmetyczka czy kosmetolog pracują w bezpośrednim kontakcie z ludzką skórą, co niesie za sobą ryzyko występowania różnych chorób – zarówno wewnętrznych, jak i skórnych. Są one problematyczne dla pracownika, jak i dla pacjenta. W pierwszym przypadku zakażenie wiąże się z ryzykiem długotrwałej i trudnej do wyleczenia choroby. W drugim – klient zakażony wirusem, grzybem czy bakterią może wnieść pozew i dochodzić odszkodowania.
Wymienione powody są wystarczające do tego, aby w zakładzie kosmetycznym kłaść bardzo duży nacisk na higienę i przestrzeganie zasad dezynfekcji narzędzi. Te kwestie szczególnie powinna uwzględniać instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym. Są to czynności takie jak obowiązek zakładania rękawiczek jednorazowych czy stosowanie się do zasad sterylizacji materiałów i narzędzi.
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym – czynności niezbędne dla bezpieczeństwa pracy
Każda instrukcja BHP zawiera dział poświęcony zasadom bezpiecznego wykonywania obowiązków zawodowych. Podobne zasady można też wskazać w przypadku pracy kosmetyczki czy kosmetologa. Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym przygotowana dla osób pracujących w tym zawodzie powinna uwzględniać następujące czynności:
- stosowanie środków ochrony osobistej – rękawiczek, maseczki,
- sterylizowanie narzędzi i materiałów,
- zgodne z przepisami utylizowanie odpadów medycznych,
- stosowanie się do instrukcji po ukłuciu igłą czy skaleczeniu, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie wystawienia się na działanie materiału zakaźnego,
- stosowanie ustalonych procedur zabiegowych.
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym – czynności po zakończeniu pracy
Utrzymanie porządku w pomieszczeniu oraz na stanowisku pracy jest jednym warunków, które pozwalają uniknąć pozabiegowych komplikacji zdrowotnych. Z tego względu instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym musi też zawierać zapisy dotyczące utrzymania czystości w pomieszczeniu oraz zachowania wyjątkowej staranności w przechowywaniu i opisywaniu różnych preparatów.
Ponadto w salonach i gabinetach wykonuje się też zabiegi za pomocą aparatury zasilanej elektrycznie. Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy w zakładzie kosmetycznym przeznaczona do takich salonów musi też zawierać zalecenia dotyczące pracy w sytuacji zagrożenia porażeniem prądem. Wskazane jest też umieszczenie w niej zapisów dotyczących dalszego postępowania po wypadku.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl