Od 24 października weszły w życie kolejne zmiany i narzędzia do walki z wirusem SARS-CoV-2. Obecnie w strefie czerwonej jest już cała Polska, a w miejscach publicznych, w tym w zakładach pracy, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.
Rozporządzenie z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nakłada na pracowników obowiązek zasłaniania nosa i ust w każdym miejscu, gdzie można mieć kontakt z innym człowiekiem. Kolejne rozporządzenie z dn. 23 października nie wprowadza zmian w tym zakresie.
Zgodnie z § 27 ust. 1 pkt 2 lit. c i d ww. rozporządzenia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny):
- administracji publicznej,
- wymiaru sprawiedliwości,
- kultury,
- kultu religijnego,
- oświaty,
- szkolnictwa wyższego,
- nauki,
- wychowania,
- opieki zdrowotnej,
- społecznej lub socjalnej,
- obsługi bankowej,
- handlu,
- gastronomii,
- usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych,
- turystyki,
- sportu,
- obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym,
- w obiektach handlowych lub usługowych,
- placówkach handlowych lub usługowych,
- na targowiskach (straganach).
Czy to oznacza, że również w biurze pracownicy powinni stosować się do tych zaleceń?
Na stronie gov.pl czytamy, że nie, pracownicy w biurze nie muszą zasłaniać ust i nosa, „jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymagania sanitarne”. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownik biurowy ma kontakt z osobą z zewnątrz, np. klientem lub interesantem. Wówczas powinien założyć maseczkę lub przyłbicę.
Oznacza to, że w miejscu pracy nie ma obowiązku zakrywania twarzy, o ile są spełnione pewne warunki: pracownik w biurze, pokoju, pomieszczeniu znajduje się sam, z kolei w przestrzeni wspólnej są zachowane odległości pomiędzy stanowiskami min. 1,5 m.
Wymagania sanitarne
Zakłady pracy są obowiązane zapewnić osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, a także odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii (§ 7. ust. 3, pkt. 3).
Źródło: gov.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA