Instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna
Instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna jest jednym z elementów obowiązkowego szkolenia pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy wyłącznie stanowiska przeznaczonego do obsługi maszyny obróbczej, ale wiele postanowień dokumentu ma charakter bardziej ogólny i może być stosowanych także na innych stanowiskach roboczych. Zaliczają się do nich między innymi wymagania stawiane pracownikowi, których spełnienie jest niezbędne do podjęcia pracy. Instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna powinna wśród nich wymieniać:
- ukończone 18 lat (osoby niepełnoletnie mogą obsługiwać maszynę wyłącznie w ramach praktyk zawodowych pod opieką instruktora),
- uprawnienia do wykonywania zawodu (szkołą zawodowa lub inne szkolenie),
- zaliczenie instruktażu stanowiskowego oraz ogólnego szkolenia BHP,
- dobry stan zdrowia i brak przeciwwskazań do pracy przy maszynach w ruchu potwierdzone przez lekarza medycyny pracy,
- dopasowana odzież robocza i środki ochrony osobistej.
Instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna – przygotowanie do pracy
W części wstępnej instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna musi zawierać zalecenia dotyczące postępowania przed przystąpieniem do pracy. Obejmują one czynności takie jak sprawdzenie maszyny pod kątem jej sprawności, montażu osłon, sprawności zabezpieczeń czy stanu frezów. Warto uwzględnić obowiązek zapoznania się z dokumentacją wykonawczą. Niezbędne jest też przygotowanie odpowiednich narzędzi i materiałów w celu uniknięcia częstego przemieszczania się i opuszczania stanowiska pracy po uruchomieniu maszyny. Dobra instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna zawiera również instrukcję dotyczącą sposobu uruchamiania frezarki włącznie z kontrolą poprawności jej działania i zasady postępowania w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek problemów czy odstępstw od normy.
Instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna – czego pracownikowi nie wolno?
Dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka wypadku przy pracy jest przygotowanie listy czynności, których pracownik nie powinien wykonywać. Mogą one być podzielone na czynności niedozwolone i bezwzględnie zabronione. Instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna wymaga stosowania się do zasad wykonywania napraw, konserwacji, smarowania czy usuwania zaklinowanych kawałków materiału tylko po wyłączeniu maszyny. Nie wolno też ręcznie zakładać pasów pędnych czy lin transportowych, ponownie uruchamiać urządzenia przed usunięciem usterki, hamować wrzeciona dłonią, pracować na maszynie pozbawionej osłon czy samodzielnie dokonywać napraw.
Instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna – postępowanie w sytuacjach awaryjnych
Zarówno instrukcja BHP frezarki dolnowrzecionowej do drewna, jak i każdy inny dokument tego typu powinien bezwzględnie zawierać instrukcję postępowania w sytuacjach awaryjnych. Są to zarówno stwierdzone usterki czy uszkodzenia maszyny, jak i wypadki przy pracy. Dokument powinien uwzględniać zalecenia dotyczące odłączenia maszyny od zasilania, poinformowania o zdarzeniu przełożonego, udzielenia pierwszej pomocy. Ze względu na ryzyko wypadków o wysokim stopniu, zagrożenia w instrukcji można umieścić numery telefonów alarmowych.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl