Poradnik BHP/Instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych
Instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych jest przygotowywana m.in. z myślą o pracownikach, którzy po raz pierwszy podejmują się wykonywania zadań z udziałem takiego urządzenia i przechodzą tzw. instruktaż stanowiskowy. Jest też dedykowana osobom, które pracują na takim stanowisku dłużej, a rolą dokumentu jest stałe przypominanie im podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy. Obsługa sprężarki powietrznej wiąże się z różnymi zagrożeniami, dlatego warunkami dopuszczenia do takich zadań są pełnoletniość i sprawność fizyczna. Instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych powinna zawierać takie informacje ogólne, podobnie jak podkreślenie znaczenia dobrego stanu zdrowia oraz zastosowania środków ochrony osobistej. W pracy z urządzeniami ruchu szczególne znaczenie mają zapięte rękawy oraz osłonięte włosy.
Instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych – przygotowanie do pracy
Jak w przypadku każdej maszyny czy narzędzia pierwszym krokiem przed przystąpieniem do wykonywania zadań jest sprawdzenie stanu technicznego urządzenia. Wszelkie zauważone defekty, uszkodzenia kabli, poluzowane części itp., powinny skłonić pracownika do zgłoszenia awarii i rezygnacji z uruchomienia sprzętu. Przygotowanie do pracy opisuje również właściwie skonstruowana instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych. Do zadań na tym etapie, wymienionych w dokumencie zaliczają się:
- włączenie optymalnego oświetlenia stanowiska pracy,
- weryfikacja sprawności sprzętu,
- sprawdzenie poprawności smarowania części sprężarki,
- kontrola swobody ruchu koła zamachowego,
- kontrola sprawności układu chłodzenia,
- sprawdzenie stanu technicznego i sprawności manometrów.
Instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych musi też zawierać informacje o tym, jak powinien postąpić pracownik po zauważeniu braków czy defektów. W takiej sytuacji zakazane jest uruchamianie urządzenia, a problem powinien zostać zgłoszony osobie odpowiedzialnej.
Instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych – zasady bezpiecznej realizacji zadań
Uwagi ogólne i opis przygotowania maszyny oraz stanowiska do pracy stanowią pierwszą część instrukcji. W drugiej dokument należy uzupełnić o szczegółowe wskazania dotyczące bezpośredniej pracy z maszyną. Obejmuje ona zarówno bezpośrednie czynności fizyczne, jak i wskazania dotyczące koncentracji na zadaniu czy postępowanie w przypadku niespodziewanych awarii. Aspekty, jakie powinna uwzględniać instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych to przede wszystkim:
- zasady utrzymania urządzenia w czystości, usuwanie wody, oleju, przedmuchanie, czyszczenie zbiorników i stosowanie filtrów,
- charakterystyka miejsca, z którego czerpane jest powietrze,
- kontrola wskazań manometrów,
- kontrola stanu zaworów bezpieczeństwa, zgodna z dokumentacją techniczno-ruchową,
- powstrzymywanie się od wykonywania innych zadań niezwiązanych z obsługą urządzenia,
- zgłaszanie wypadków bezpośredniemu przełożonemu.
Instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych – czynności zakazane
Dobra instrukcja BHP przy obsłudze sprężarek powietrznych powinna zawierać nie tylko zalecenia. Konieczne jest też wyszczególnienie czynności i działań, które nie mogą być wykonywane przez pracownika lub wręcz są zabronione. Są to między innymi czyszczenie maszyny w ruchu, dopuszczenie do przekroczenia maksymalnej wartości ciśnienia, pozostawianie sprężarki bez nadzoru czy spanie w tym samym pomieszczeniu. Natomiast po zakończeniu pracy maszyna powinna zostać wyłączona i zabezpieczona przed niepożądanym uruchomieniem.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl