Poradnik BHP/Instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram
Prawidłowo sporządzona instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram stanowi szczegółową informację dla pracownika o tym, jak powinien on postępować podczas pracy z maszyną, aby nie doznać uszczerbku na zdrowiu. Dokument powinien określać zarówno warunki pracy, w jakich jest użytkowane urządzenie, jak i wskazywać na potencjalne zagrożenia oraz sposoby ich minimalizowania. Narzędzia pneumatyczne pracują z ogromną siłą, dlatego wystrzelenie zszywki w kierunku człowieka może skończyć się poważnym, często trwałym urazem ciała. Instrukcja dostarcza informacji, jak unikać takich zdarzeń. Jest też podstawą wyciągania konsekwencji przy niedbalstwie czy postępowaniu niezgodnym z zaleceniami.
Instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram – przygotowanie stanowiska pracy
Rolą każdej instrukcji BHP jest wskazanie pracownikowi okoliczności, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia wypadku. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie w dokumencie wszystkich aspektów, które wiążą się z takim zagrożeniem. Instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram przede wszystkim powinna wskazywać, jakie warunki należy spełnić na stanowisku pracy, aby było ono maksymalnie bezpieczne. W części wstępnej, o opisaniu uwag ogólnych należy wymienić obowiązki takie jak:
- sprawdzenie sprawności urządzenia i kompletności jego wyposażenia,
- przygotowanie stanowiska pracy poprzez ustawienie oświetlenia czy podłączenie urządzenia do źródła zasilania,
- regulację parametrów stołu roboczego, wysokości krzesła, wielkości blatu itp.,
- zastosowanie środków ochrony osobistej – okularów ochronnych, rękawic, ubioru, obuwia.
Instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram – czynniki ryzyka
Obsługa urządzenia do łączenia ram niesie ze sobą takie same zagrożenia jak praca z każdym innym narzędziem pneumatycznym. Dlatego w wielu przypadkach pracownik, który ma doświadczenie w użytkowaniu takiego sprzętu, przenosi je na nową, często zupełnie inną sytuację. Instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram powinna uwzględniać zarówno ogólne czynniki ryzyka, jak i te specyficzne dla danego narzędzia. Należy je też uzupełnić o zasady postępowania. Do najbardziej typowych zagrożeń w pracy z takimi urządzeniami zaliczają się:
- powietrze pod ciśnieniem,
- ryzyko uszkodzenia wzroku,
- wdychanie kurzu,
- hałas i wibracje,
- niewłaściwa (np. zbyt luźna) odzież.
Ponadto instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram powinna też określać zagrożenia, które nie wynikają bezpośrednio z pracy maszyny. Są to np. poślizgnięcie się, potknięcie i upadek, czy nieracjonalne działanie.
Instrukcja BHP przy obsłudze pneumatycznego urządzenia do łączenia ram – urządzenia pod ciśnieniem
W przypadku narzędzi pneumatycznych największe ryzyko stwarza praca z powietrzem pod wysokim ciśnieniem. Niewłaściwe postępowanie może prowadzić nawet do utraty wzroku czy życia. Dlatego w instrukcji należy umieścić ostrzeżenia i zakazy, których pracownik musi rygorystycznie przestrzegać. Do czynności niedozwolonych zaliczają się:
- brak kontroli sprawności przewodów ciśnieniowych,
- przekraczanie dopuszczalnego ciśnienia w celu zwiększenia mocy narzędzia,
- stosowanie szybkozłączek do przedłużania przewodów,
- praca w strefach zagrożonych wybuchem,
- pozostawianie podłączonych przewodów po zakończeniu pracy.
W dokumencie warto też zawrzeć zalecenie dotyczące pracy „z głową” oraz unikanie ryzykownych zachowań czy korzystania ze sprzętu, który budzi jakiekolwiek wątpliwości co do jego pełnej sprawności.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl