Poradnik BHP/Instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej
Instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej jest dokumentem określającym zasady bezpiecznego postępowania przy produkcji gazu technicznego, jakim jest acetylen. Jest to gaz palny powszechnie wykorzystywany między innymi w spawalnictwie. Produkcja acetylenu wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, dlatego powinna odbywać się z zachowaniem surowych wymogów bezpieczeństwa. Instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej powinna określać szczegółowe postępowanie pracownika włącznie z zapewnieniem odpowiednich warunków środowiskowych. Obejmuje ono wszystkie zalecenia, jakie znalazły się w rozporządzeniach ministerialnych z dnia 29 sierpnia 1934 r. oraz z dnia 23 grudnia 2003 roku.
Instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej – pomieszczenie i dostęp
Jednym z warunków korzystania z wytwornicy acetylenu jest pomieszczenie, które spełnia wymogi techniczne. Acetylenownia powinna być wyposażona w naturalną lub mechaniczną wentylację, oświetlenie, podłogę z wykładziną antyelektrostatyczną, uziemienie elementów metalowych, instalację odgromową. Niezbędne jest też zapewnienie wyjścia ewakuacyjnego, zgodnie z odpowiednimi przepisami. Ponadto, instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej powinna wskazywać na konieczność spełnienia wymogów dotyczących ognioodporności pomieszczenia oraz lekkiej konstrukcji dachu, z określeniem ich parametrów.
Instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej – użytkowanie urządzeń przenośnych
Jeśli do produkcji gazu są wykorzystywane urządzenia przenośne, prawidłowo sporządzona instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej precyzyjnie wskazuje, w jakich miejscach można je użytkować. Zalecane odległości to:
- 5 m od ogólnie dostępnych miejsc,
- 15 m od drogi,
- 16 m od toru kolejowego.
Ponadto dokument powinien wskazywać, że wytwornica nie może być ustawiana na klatkach schodowych i korytarzach, w różnych przejściach, przejazdach. Instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej wymienia też pomieszczenia, które nie spełniają wymogów niezbędnych do pracy takich urządzeń. Są to wnętrza, w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu lub są one ulokowane pod innymi pomieszczeniami.
Instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej – postępowanie pracownika
Ważnym aspektem BHP przy obsłudze wytwornicy są zasady postępowania pracownika. Mają one na celu ograniczenie do minimum ryzyka wypadku, w tym wycieku i wybuchu gazu. Wśród podstawowych zaleceń znajdują się:
- bezwzględny zakaz wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w konstrukcji urządzenia,
- zakaz przeciążania wytwornicy,
- stosowanie środków ochrony przez zamarzaniem,
- systematyczne sprawdzanie szczelności,
- starannie usuwanie resztek karbidu i gazu po zakończeniu jego wytwarzania, a także przed transportem wytwornicy.
Odpowiednio przygotowana instrukcja BHP przy obsłudze wytwornicy acetylenowej kładzie szczególny nacisk na ryzyko związane z palnością gazu oraz karbidu. Dlatego wszelkie prace konserwacyjne czy otwieranie pojemników powinny odbywać się wyłącznie na zimno, bez udziału otwartego ognia czy źródła iskier. Wytwornica powinna też być wyposażona w urządzenie zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, a także w manometr i termometr.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl