Biuro #zeroWaste – trend czy konieczność?
W biurze spędzamy prawie jedną trzecią dorosłego życia – tak wyliczyli naukowcy (amerykańscy). Dlaczego więc i tam nie wprowadzić zasad panujących w domu, czyli np. nie zadbać o środowisko? Warto oczywiście, by decyzja o pracy w duchu zero waste została podjęta przez pracodawcę i wprowadzana do zespołu poprzez budowanie świadomości i wdrażanie odpowiedniej kultury pracy.
Jak dbać o środowisko naturalne w środowisku biurowym?
Meble i wyposażenie. Już na etapie projektowania można pomyśleć o krzesłach, biurkach, wykładzinach, które są projektowane w duchu zero less lub zero waste, czyli są wykonane w 100 proc. z materiałów z recyclingu.
Energia elektryczna. Odpowiednia organizacja stanowisk pracy pozwoli na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Zgodnie z przepisami bhp stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, by miało dostęp do naturalnego światła. Jest wiele sposobów, które sprawią, że biuro będzie jaśniejsze, a sztuczne oświetlenie rzadziej używane. Możemy wymienić m.in. umiejętne rozplanowanie ścianek działowych oraz ustawienie biurek, zastosowanie przeszkleń i powierzchni lustrzanych, a także dobór kolorów.
Segregacja śmieci i rezygnacja z plastiku. Prawidłowa segregacja śmieci zwiększa szansę na to, że dany surowiec będzie ponownie przetworzony i wykorzystany. A to z kolei wpłynie na środowisko naturalne, które nie „otrzyma w prezencie” dodatkowych śmieci. To samo tyczy się jednorazowych naczyń z plastiku. Warto je zastąpić wielorazowymi, ponieważ nie tylko są bardziej przyjazne dla środowiska, ale też o wiele tańsze.
Zieleń w biurze. Rośliny nie tylko wpływają pozytywnie na stan emocjonalny pracowników, ale przede wszystkim, odpowiednio dobrane – oczyszczają powietrze. Ten argument w znacznym stopniu wpływa na środowisko, ponieważ, gdy zimą ze względu na smog, nie jest możliwe otwieranie okien, duża ilość zieleni wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pochłanianej przez urządzenia oczyszczające powietrze.
Środowisko naturalne, wyniszczone przez kilkaset lat agresywnego wykorzystania, potrzebuje obecnie pomocy i wsparcia człowieka. Dlatego recykling, oszczędzanie energii, zakupy tylko niezbędnych rzeczy, segregacja śmieci i rezygnacja z plastików, wybór roweru jako środka transportu, to obecnie nie wymysł, a konieczność. Trend zero waste coraz mocniej zakorzenia się w świadomości i codzienności Polaków. Warto, by rozszerzył się również na środowiska biznesowe.
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA