Poradnik BHP/Instrukcje BHP – Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych
Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych to dokument niezbędny na budowie i w każdym miejscu, w którym przeprowadzane są dowolnego rodzaju prace ziemne. Tego typu dokument zazwyczaj uwzględnia pracę z maszynami takimi jak koparki, koparko-ładowarki, spycharki, walce itp. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu wiąże się z podwyższonym ryzykiem i specyficznymi wymogami bezpieczeństwa, które bezwzględnie musi zawierać Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych.
Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych – podstawowe informacje
Należy pamiętać, że Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych musi być sporządzona i przedstawiona pracownikom przed rozpoczęciem robót. Należy się też upewnić, że każdy członek personelu zna zasady bezpiecznej pracy związane z zajmowanym stanowiskiem. Dokument musi być napisany prostym i zrozumiałym językiem, a jego treść stale dostępna do wglądu. Warto zwrócić uwagę, że Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych dotyczy wszystkich kategorii tego rodzaju prac, a zatem robót:
- podstawowych,
- wykończeniowych,
- przygotowawczych i porządkowych.
Jej zapisami objęte są też roboty ziemne wykonywane ręcznie. Warto też pamiętać, że prace ziemne muszą być prowadzone zgodnie z projektem określającym położenie instalacji i urządzeń podziemnych, mogących znaleźć się w ich zasięgu. Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych jest w tym przypadku instruktażem stanowiskowym dla pracowników, ale również częścią planu BiOZ (Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia).
Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych – najważniejsze zapisy
Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych to dokument, który musi w dość szczegółowy sposób omawiać zasady związane z bezpieczną pracą. Zawarte w nim wymogi dotyczą przede wszystkim pracowników, ale również pracodawców, którzy muszą zapewnić personelowi odpowiednie warunki pracy, wyposażenie czy też odzież ochronną. Jego konstrukcja powinna być podobna do innych dokumentów tego typu i obejmować kilka głównych punktów wraz z dokładnymi zakazami, nakazami i instrukcjami. Standardowo Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych zawiera:
- uwagi ogólne – dotyczące zasad przeprowadzania robót ziemnych i warunków, które muszą spełniać pracownicy (m.in. przeszkolenie z zakresu przepisów BHP i zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy),
- podstawowe warunki bezpiecznej pracy – np. zasady związane ze stosowaniem odzieży ochronnej, sprawdzania stanu wykopu czy jego zabezpieczenia (również po częściowym zakończeniu prac – np. na noc),
- czynności zabronione – m.in. przebywanie pomiędzy ścianą wykopu a koparką czy też używanie elementów obudowy wykopów niezgodnie z przeznaczeniem.
Każda Instrukcja BHP wykonywania robót ziemnych musi być zaopiniowana przez służbę BHP, a pracownicy muszą potwierdzić (na piśmie), że zapoznali się z jej treścią. Należy również pamiętać, że zawarte w niej zapisy muszą być zgodne z przepisami prawa – w przypadku prac ziemnych będzie to zarówno Kodeks pracy, jak i np. Prawo budowlane.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl