Poradnik BHP/Instrukcje BHP – Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy w niektórych przedsiębiorstwach odgrywa szczególne znaczenie. Nieznajomość przepisów i sposobów oznakowania może powodować ryzyko wypadków. Pracownicy powinni zostać stosownie przeszkoleni w tej kwestii. W tym właśnie pomocna jest instrukcja. Jakie informacje powinny się w niej znaleźć?
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy – oznakowanie dróg komunikacyjnych
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy musi być zgodna z polskimi Prawem Pracy, a także Prawem o ruchu drogowym. Zapewnienie odpowiednich warunków spoczywa oczywiście na pracodawcy. Na terenie zakładu muszą obowiązywać ściśle określone drogi komunikacyjne i transportowe, a jeśli poruszają się po nim pojazdy, także drogi i przejścia dla pieszych. Oprócz nich – drogi pożarowe. Pracodawca jest zobowiązany nie tylko do wyznaczenia dróg komunikacyjnych, ale także do utrzymania ich w stanie, który nie stwarza żadnego zagrożenia dla osób poruszających się po nich. Dodatkowo, drogi komunikacyjne muszą być odpowiednio oznakowane.
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy – odgrodzenie dostępu do niebezpiecznych przestrzeni
Ponadto, instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy uwzględnia stosowanie specjalistycznego oznakowania. Miejsca, gdzie pracownicy są narażeni na zagrożenia powinny być pokryte widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa. Znaki muszą być widoczne z daleka i wyrażać jednoznaczne komunikaty. Zdarza się, że takie rozwiązanie nie jest wystarczające. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do odizolowania przestrzeni, gdzie występuje zagrożenie. Można tego dokonać na wiele sposobów, na przykład poprzez ich odgrodzenie. Najważniejsze, by pracownicy nie mieli tam przypadkowego dostępu. Dotyczy to między innymi różnego rodzaju otworów i zagłębień. Oprócz oznakowania wymagają one zakrycia, aby istniała pewność, że żaden z pracowników nie narazi się na kontuzję przez roztargnienie.
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy – dostęp do stanowiska pracy
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy odnosi się też do swobodnego dostępu pracownika do jego stanowiska pracy. Musi być ono zaprojektowane z uwzględnieniem wygody i bezpieczeństwa pracownika, co w wielu aspektach określają przepisy BHP. Dojście do stanowiska nie może być niższe niż 2 m, a w szczegółowych przypadkach niższe niż 1,8 m. Wówczas wymagane jest jednak zastosowanie wyraźnych oznaczeń. Jeśli stanowisko znajduje się na innej kondygnacji lub podwyższeniu, powinny do niego prowadzić bezpieczne schody, które nie są śliskie. Przejścia pomiędzy maszynami i urządzeniami powinny mieć szerokość 1 m lub 0,75 m, jeżeli ruch odbywa się tylko w jednym kierunku.
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy – drogi ewakuacyjne
Dodatkowym obowiązkiem pracodawcy, który określać musi instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy, jest stworzenie dróg ewakuacyjnych. Drogi i wyjścia ewakuacyjne muszą być oznakowane w sposób trwały. Na wypadek pożaru lub niedziałającego oświetlenia konieczne jest zastosowanie materiałów fotoluminescencyjnych. Równie istotną rolę odgrywa infrastruktura, która może posłużyć udzieleniu pracownikowi pierwszej pomocy.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Instrukcja poruszania się po terenie zakładu pracy powinna być dobrze znana pracownikom, między innymi poprzez stosowne szkolenie BHP.