Wyścig z pogodą, pośpiech, omijanie zabezpieczeń i nieprzestrzeganie instrukcji – to wszystko potęguje ryzyko wypadków podczas prac w gospodarstwie rolnym. Główny Inspektor Pracy wystosował do rolników apel o zachowanie wyjątkowej dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo (również innych osób przebywających w pobliżu) podczas wykonywania codziennych zadań.
Obecnie praca na roli wspomagana jest przez wiele nowoczesnych maszyn rolniczych i środków transportu. Zbyt często pośpiech, a przez to nieuwaga są przyczynami tragicznych wypadków.
„Stosujcie, proszę, zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń. Starajcie się planować poszczególne czynności, bo dzięki dobrej organizacji nie będziecie musieli spieszyć się, by zdążyć ze wszystkim na czas – czytamy w apelu. – W natłoku obowiązków nie zapominajcie też o regularnym odpoczynku. Zmęczenie i stres wzmagają ryzyko utraty zdrowia i życia”.
Jak informuje GIP – wielu z tych nieszczęśliwych zdarzeń można uniknąć. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Pamiętajcie o dzieciach
Wiesław Łyszczek zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt – dzieci w gospodarstwie.
„Pamiętajcie przy tym, że w czasie żniw dzieci mają wakacje. Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Zapewnijcie im odpowiednią opiekę i bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych. Nie ryzykujcie zdrowia i życia Waszych dzieci” – napisał w swoim apelu Główny Inspektor Pracy.
… i koronawirusie
W czasie pandemii, kiedy pojawiły się dodatkowe czynniki ryzyka, zachowanie normalnego trybu pracy jest szczególnie utrudnione. Dodatkowo dochodzi stres związany ze strachem o własne zdrowie i frustracja z powodu niewiadomej przyszłości. Są to czynniki psychofizyczne, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie oraz ujemnie wpływać na kondycję fizyczną. Spada wówczas koncentracja, trudniej jest zidentyfikować zagrożenia podczas pracy.
Główny Inspektor Pracy zauważa, że z uwagi na konieczność ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa warto podjąć również działania mające na celu ochronę zdrowia. Należy:
- ograniczyć wstęp osób postronnych na teren gospodarstwa,
- myć często ręce i stosować środki odkażające,
- zadbać o regularną dezynfekcję często dotykanych przedmiotów, takich jak: klamki, kierownice, dźwignie zmiany biegów, hamulce ręczne pojazdów, uchwyty, elementy sterownicze maszyn,
- w kontaktach z osobami z zewnątrz zachować bezpieczną odległość, zalecaną przez służby sanitarne.
Źródło: https://www.pip.gov.pl/
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA