Zasady bezpieczeństwa pożarowego
Zasady bezpieczeństwa pożarowego powinien poznać każdy pracownik przedsiębiorstwa lub instytucji, dla której świadczy pracę w ramach swojego zatrudnienia. Zaznajomienie z przepisami ppoż. odbywa się, co do zasady, pod
czas obowiązkowych szkoleń z zakresu bhp.
Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380 ze zm.) oraz § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 109, poz. 719) pracodawca jest obowiązany zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi oraz sposobami postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia.
Problematyka bezpieczeństwa pożarowego omawiana jest z reguły podczas szkolenia w dziedzinie bhp, którego szczegółowe zasady określa rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Ramowe programy wstępnych szkoleń bhp dla wszystkich kategorii pracowników zawierają zagadnienia w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Podczas ogólnego instruktażu bhp omawiane są tematy: „Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru” oraz „Postępowanie w razie wypadku, w tym organizacja i zasady udzielania pierwszej pomocy”. Podczas tego instruktażu pracownik powinien poznać:
- potencjalne źródła zagrożeń pożarowych,
- instrukcję postępowania na wypadek pożaru,
- zasady ewakuacji,
- zasady użycia podręcznego sprzętu gaśniczego, ze szczególnym uwzględnieniem warunków panujących w firmie, w której pracuje.
Podczas stanowiskowego szkolenia bhp problematykę ochrony ppoż. porusza się pod warunkiem, że w procesach produkcyjnych w firmie stosowane są materiały niebezpieczne pożarowo.
Źródło: https://www.pip.gov.pl
Zobacz też:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA