Polskie elektrownie i elektrociepłownie co roku produkują około 4 mln ton popiołów lotnych. Naukowcy odkryli nowe zastosowanie tego odpadu i przetworzą go na cenne materiały funkcjonalne, które będą przydatne do konserwacji zabytków, oczyszczania ścieków czy rekultywacji gleb.
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego połączyli siły i będą realizować prace w ramach konsorcjum FUNash. Na projekt otrzymali ponad 21 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Prof. dr hab. inż. Wojciech Franus z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, która jest liderem projektu FUNash, informuje, że otrzymane materiały naukowcy zamierzają wykorzystać do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych na ciepło oraz betonów samonaprawiających. Natomiast całkowitą nowością będzie technologia produkcji biocementów w konsolidacji gleb piaszczystych i rewitalizacji uszkodzeń powierzchni kamiennych, w tym zabytków kultury.
Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem będzie zamiana popiołów w sorbenty, przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń z wód, ścieków i gleb. Oczyszczą one środowisko z metali, antybiotyków, pestycydów i herbicydów.
– Dzięki takiemu połączeniu bakterie będą działały stabilniej i efektywniej, a proces biofiltracji będzie miał większe szanse powodzenia. Analogiczną metodą będzie zastosowanie w oczyszczalniach ścieków bakterii denitryfikacyjnych osadzonych na materiałach funkcjonalizowanych, pochodzących od popiołów lotnych – mówi prof. Wojciech Franus.
Naukowcy opracują technologie dla wielu dziedzin gospodarki, m.in. budownictwa, rolnictwa czy inżynierii środowiska. Szacują, że dzięki tak szerokiej gamie produktów i technologii, zagospodarowanie popiołów lotnych w Polsce zwiększy się o 3 do 5 proc.
Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA
Zobacz więcej