W lipcu br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Celem zmiany przepisów jest przede wszystkim usprawnienie procedur i postępowań administracyjnych związanych z realizacją procesu inwestycyjnego.
Autorem projektu jest Ministerstwo Środowiska, które przekonuje, że po wprowadzeniu znowelizowanych przepisów zmniejszą się koszty i skróci się czas inwestycji – procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej zostaną przyspieszone. Jak wynika z danych MŚ, co roku o takie decyzje stara się od 20 tys. podmiotów planujących inwestycje znacząco oddziałujące na środowisko.
Najważniejsze założenia projektu:
- Dla inwestycji, dla których nie stwierdzono obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko – wskazany organ zamiast wydania postanowienia będzie wydawał decyzję środowiskową.
- Przy ubieganiu się o wydłużenie terminu ważności decyzji środowiskowej nie trzeba będzie wykazywać, że przedsięwzięcie jest realizowane etapowo. Wniosek w tej sprawie będzie można złożyć nie wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
- Wypis z rejestru gruntów będzie można dostarczyć w postaci papierowej lub elektronicznej.
- Podstawowym rozwiązaniem mającym ułatwić przygotowanie niezbędnych dokumentów, składanych do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jest zniesienie obowiązku przekazywania do organu wydającego decyzję środowiskową wypisów z rejestru gruntów w sytuacji, gdy liczba stron przekroczy 10. Co więcej przy tak dużej liczbie stron, o decyzjach i innych czynnościach będzie można zawiadomić w formie publicznego obwieszczenia lub poprzez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej.
- Zmieniono definicję obszaru, na który będzie oddziaływać inwestycja, wprowadzając kryterium odległościowe. Proponuje się, aby obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, ustalany był według stałego kryterium odległościowego wynoszącego 100 m oraz według kryterium ustalanego indywidualnie w oparciu o charakter oddziaływania planowanego przedsięwzięcia zgodnie z obowiązującym obecnie art. 74 art. 3a pkt 2 i 3 ustawy OOŚ.
- Wprowadza się domniemanie prawdziwości danych ewidencyjnych znajdujących się w rejestrach gruntów, stanowiących podstawę do ustalenia stron postępowania. Ustanawia się również przepis szczególny w stosunku do Kpa, który umożliwi prowadzenie postępowania bez konieczności jego zawieszenia w przypadku śmierci strony.
- Zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej ma się odbywać tylko na wniosek planującego realizację przedsięwzięcia. Jest to czynność proceduralna, która nie wpływa na merytoryczne rozpatrzenie sprawy i pozostałe strony.
Nowe przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.
Źródło: https://bip.kprm.gov.pl/
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA
Zobacz więcej