CELE SZKOLENIA
Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu zmian art 222 Kodeksu Pracy dotyczących substancji reprotoksycznych wpływających na niepłodność, poronienia oraz wady rozwojowe płodu.
Dodatkowo omówione zostaną nowe obowiązki pracodawcy w świetle obowiązujących przepisów wynikających z zatrudniania pracowników w warunkach narażenia na substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne.
ADRESACI SZKOLENIA
Pracodawcy, kadra kierownicza oraz Służby BHP odpowiedzialni za bezpieczęństwo pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia na substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne.
KORZYŚCI
Zapewnienia bezpieczeństwa pracowników podczas wykonywania pracy z użyciem substancji chemicznych o właściwościach rakotwórczych, mutagennych oraz reprotoksycznych.
Omówienie dokumentacji – raportów zgłaszanych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz do Państwowego Inspektoratu Pracy.
ZAKRES TEMATYCZNY
- Regulacje prawne w Unii Europejskiej i w Polsce w zakresie substancji chemicznych niebezpiecznych w tym substancji reprotoksycznych. Omówienie Dyrektywy 2004/37/WE
- Strategiczne cele Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy z tym bezpieczeństwa chemicznego.
- Podstawowe pojęcia dotyczące substancji chemicznych niebezpiecznych występujących w środowisku pracy w tym substancji reprotoksycznych.
- Ocena i identyfikacja zagrożeń chemicznych. Omówienie Globalnego Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GSH, GSH/ONZ)
- Kryteria klasyfikacji, elementy oznakowania, pakowania substancji rakotwórczych, mutagennych i reprotoksycznych jako podstawowe narzędzie informujące o zagrożeniach.
- Negatywne skutki zdrowotne narażenia pracowników na działanie substancji chemicznych w tym reprotoksycznych w środowisku pracy na podstawie wybranych stanowisk pracy.
- Implementacja Dyrektywy 2004/37/WE do polskiego ustawodawstwa. Omówienie zmian w obowiązującym systemie prawnym.
- Obowiązki pracodawcy w świetle obowiązujących przepisów wynikających z zatrudniania pracowników w warunkach narażenia na substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne.
- Omówienie skutecznych metod ochrony pracowników przed negatywnym działaniem substancji chemicznych z uwzględnieniem działań organizacyjno-technicznych oraz odpowiednio dobranych ŚOI i ŚOZ.
Terminy szkolenia