CELE SZKOLENIA
1. Podniesienie świadomości na temat znaczenia i wagi cyfrowej transformacji miejsc pracy dla bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz jej konsekwencji dla tego obszaru, w tym sformułowanie uzasadnień biznesowych za pomocą danych faktograficznych i liczbowych.
2. Podniesienie świadomości i praktycznej wiedzy wszystkich osób we wszystkich sektorach gospodarki i miejscach pracy oraz wśród określonych grup pracowników (np. kobiety, migranci) na temat bezpiecznego i produktywnego korzystania z technologii cyfrowych w pracy.
3. Pogłębianie wiedzy o nowych i pojawiających się zagrożeniach i możliwościach związanych z cyfrową transformacją miejsc pracy.
4. Wspieranie stosowania oceny ryzyka zawodowego oraz aktywnego zarządzania cyfrową transformacją miejsc pracy przez zapewnienie dostępu do odpowiednich zasobów (np. dobrych praktyk, list kontrolnych, narzędzi i wytycznych).
5. Tworzenie związków i utrzymanie kontaktów między zainteresowanymi stronami w celu ułatwienia wymiany informacji, wiedzy i dobrych praktyk oraz wspieranie współpracy na rzecz bezpiecznej i produktywnej cyfrowej transformacji miejsc pracy.
ADRESACI SZKOLENIA
KORZYŚCI
Kampania „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” na lata 2023–2025 może skutecznie przyczynić się do osiągnięcia celów określonych przez UE w europejskiej strategii cyfrowej, a w szczególności w zasadach Europejskiej deklaracji praw i zasad cyfrowych w cyfrowej dekadzie.
Kampania podniesie świadomość na temat korzystania w miejscu pracy z technologii cyfrowych, które – o ile będą zaprojektowane, wdrożone, zarządzane i wykorzystywane z poszanowaniem podejścia ukierunkowanego na człowieka – będą bezpieczne i produktywne. Kampania wspiera współpracę na rzecz bezpiecznej i produktywnej cyfrowej transformacji miejsc pracy. Jednym ze sposobów przejścia tej drogi jest planowanie strategiczne oparte na pięciu głównych wspomnianych powyżej celach.
ZAKRES TEMATYCZNY
Rozpowszechnienie używania technologii cyfrowych.
Praca za pośrednictwem platform internetowych.
Zarządzanie pracownikami za pośrednictwem AI.
Określone grupy i sektory narażone na ryzyko.
Wpływ sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo i higienę pracy.
Sztuczna inteligencja do zarządzania i monitorowania pracowników.
Szansa na poprawę bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać możliwości związane z cyfryzacją?