CELE SZKOLENIA
Celem szkolenia jest uzyskanie umiejętności zastosowania w konkretnych sytuacjach systemów i rozkładów czasu pracy t.j. elastyczny, ruchomy oraz przerywany czas pracy.
ADRESACI SZKOLENIA
Adresatami szkolenia są osoby rozliczające czas pracy i wynagrodzenia (w szczególności za godziny nadliczbowe) oraz osoby organizujące pracę i ustalające harmonogramy czasu pracy.
KORZYŚCI
Uczestnicy szkolenia zbędą wiedzę w zakresie wymogów formalnych i praktycznych przy stosowaniu omawianych systemów i rozkładów czasu pracy, umiejętności w zakresie rozliczania czasu pracy w poszczególnych systemach, ustalanie liczby godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowej i średniotygodniowej normy czasu pracy oraz rozliczania czasu pracy osób przebywających w delegacji służbowej.
Szkolenie poprowadzone będzie w formie wykładu uzupełnianego przykładami oraz ćwiczeniami zaczerpniętymi z praktyki. Wykład będzie prowadzony w sposób elastyczny i będzie dostosowywany do potrzeb uczestników szkolenia i pojawiających się toku spotkania problemów.
ZAKRES TEMATYCZNY
1. Najczęściej stosowane systemy czasu pracy
2. System przerywanego czasu pracy – warunki wprowadzenia, ograniczenia we wprowadzaniu, obowiązki pracodawcy, uprawnienia pracownika świadczącego pracę w tym systemie, rozliczanie pracownika, ewidencja czasu pracy.
3. System „ruchomego czasu pracy” – szczególny tryb wprowadzania, dwa rodzaje rozkładu czasu pracy w systemie, „ruchomy czas pracy” a godziny nadliczbowe i praca drugi raz w tej samej dobie, obowiązki w zakresie ewidencjonowania czasu pracy,
4. System „elastycznego czasu pracy” – grupy pracowników, które mogą korzystać z systemów czasu pracy wchodzących w „elastyczny czas pracy”, wymogi formalne do stosowania systemu, ewidencjonowanie czasu pracy w tym systemie.
5. Praktyczne rozliczenie czasu pracy na przykładzie przygotowanego rozkładu czasu pracy.
6. Czas pracy, a czas podróży pracownika w delegacji służbowej, praca w niedziele i święta, odpracowanie prywatnych wyjść pracownika
7. Praktyczne rozliczenie czasu pracy pracownika w delegacji służbowej.