Update: W przypadku e-Doręczeń sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Termin, od kiedy miały zacząć wchodzić w życie, zmienił się już trzykrotnie. Początkowo była mowa o grudniu 2023. Ostatnią zmianę terminu wprowadził 12 grudnia nowy Sejm, który uchwalił, że termin wejścia w życie e-Doręczeń nie może być wcześniejszy niż 30 marca 2025 i późniejszy niż 1 stycznia 2025 roku. Od tego czasu administracja publiczna i urzędy centralne mają zacząć się posługiwać e-Doręczeniami, czyli elektronicznymi odpowiednikami listów poleconych za potwierdzeniem odbioru. Temat jednak nadal warto uważnie śledzić, bo jak widać, sytuacja jest dynamiczna.
Czym jest e-Doręczenie?
e-Doręczenia to usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Umożliwia ona wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dla przedsiębiorców oznacza to zaoszczędzenie czasu na wizytach w urzędach czy na poczcie i możliwość zrezygnowania z papierowej korespondencji. Mając skrzynkę do e-Doręczeń, można wysyłać i odbierać dokumenty elektroniczne o dowolnej porze i z dowolnego miejsca, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa korespondencji.
Kto będzie musiał mieć skrzynkę do e-Doręczeń?
Skrzynkę do e-Doręczeń będą musieli założyć przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG i KRS. Poza firmami jednoosobowymi i spółkami, adres do e-Doręczeń będą musiały mieć inne podmioty niepubliczne wpisane do KRS, na przykład fundacje i stowarzyszenia.
Korzystanie z e-Doręczeń będzie także obowiązywać przedstawicieli niektórych zawodów zaufania publicznego. Dotyczy to takich zawodów, jak:
- adwokat
- radca prawny
- doradca podatkowy
- doradca restrukturyzacyjny
- rzecznik patentowy
- notariusz.
Aby móc z korzystać z nowej usługi, należy założyć adres do e-Doręczeń. Dla osób, które nie będą miały jeszcze adresu do e-Doręczeń, przewidziano usługę hybrydową, czyli elektroniczno-papierową. Urząd będzie wysyłać dokument elektroniczny, który trafi na pocztę. Tam będzie automatycznie drukowany i wysyłany do adresata.
Do kiedy obowiązkowo e-Doręczenia?
Docelowo do 2029 roku wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą musiały mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń. Obowiązek ten będzie wdrażany stopniowo, zgodnie z ogłoszonym harmonogramem. Kolejne etapy wdrożenia ogłoszone na stronach rządowych to lata: 2023, 2024, 2025, 2026 i 2029.
Źródło: Gov.pl, Biznes.gov.pl, Prawo.pl