4-dniowego tygodnia pracy oczekuje 33 proc. pracowników wg tegorocznego Barometru Polskiego Rynku Pracy przeprowadzonego przez Personnel Service. A w jakich branżach rzeczywiście można się go spodziewać?
Jak wskazują eksperci Konfederacji Lewiatan, przepisy Kodeksu pracy pozwalają na wprowadzenie krótszego tygodnia pracy. Jest nawet system skróconego tygodnia pracy, gdzie praca świadczona jest 4 dni w tygodniu z wydłużonym dobowym systemem czasu pracy.
W jakich branżach sprawdzi się krótszy tydzień pracy
Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatana, zastanawia się jednak, na ile skrócenie tygodnia pracy np. do 32 godzin przełoży się na wyższą wydajność, utrzymanie konkurencyjności i zdolność po poradzenia sobie z większą liczbą zadań przez pracowników. I dodaje: „Przeprowadzane pilotaże wskazują, że jest to możliwe, ale w specyficznych organizacjach. Największe szanse na 4-dniowy tydzień pracy mają pracownicy zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT. Tutaj są możliwości skracania tygodnia pracy przy monitorowaniu kosztów i wydajności”.
W jakich sektorach to problematyczne
Ekspert sceptycznie patrzy na możliwość skrócenia tygodnia pracy w usługach publicznych, a zwłaszcza zdrowia, bo mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli. Nie mniej problematyczne zdaniem prof. Męciny byłoby skrócenie tygodnia pracy w przemyśle, budownictwie czy handlu.
Choć jednocześnie zauważa, że postęp związany z automatyzacja procesów sprawi, że w dłuższej perspektywie rozmowy o skróceniu czasu pracy będą pojawiały się częściej.
„W dalszej perspektywie procesy transformacji technologicznej sprawią, że ubywać będzie pracy i realne staną się takie rozwiązania także w przemyśle i niektórych usługach. Aby przyspieszyć ten proces państwo może wspierać finansowo inwestycje w transformację technologiczną i wprowadzenie skróconego tygodnia pracy – w takich warunkach wydaje się to możliwe” – stwierdza prof. Jacek Męcina.
Jak 4-dniowy tydzień pracy sprawdza się w innych krajach?
Warto wiedzieć, że organizacja non-profit 4 Day Week Global zbadała już długoterminowe skutki czterodniowego tygodnia pracy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Badania trwały 1,5 roku.
Raport organizacji wykazał, że rok po rozpoczęciu testów średni tygodniowy czas pracy pracowników spadł z poziomu bazowego wynoszącego 38 godzin do 33 godzin.
Redukcji liczby godzin spędzonych w pracy nie osiągnięto jednak w ten sposób, że ludzie musieli zadania z pięciu dni zmieścić w cztery. Zamiast tego działali po prostu wydajniej.
Pracownicy nowemu trybowi pracy wystawili ocenę 9/10. Zyskała na nim również samoocena zdrowia fizycznego i psychicznego. Pracownicy zauważyli też lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Źródła: Puls HR, „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service 2023