10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ustanowiony w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera
Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany ze zmianami cywilizacyjnymi, dynamicznym tempem życia, długotrwałym stresem i brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.
Jednym z powszechniejszych zaburzeń jest depresja. W Polsce, problem depresji dotyczy 1 miliona 536 tysięcy osób w wieku 15 lat i więcej, co stanowi średnio 5,3 % populacji, w tym ponad miliona kobiet (6,4%). Zwolnienia chorobowe osób z depresją są dłuższe niż osób z innymi schorzeniami mimo, że jest ona leczona przy pomocy “nowoczesnych” terapii i często kończą się przechodzeniem tych chorych na rentę.
Objawami depresji są:
- Objawy emocjonalne: obniżony nastrój – smutek, przygnębienie.
- Objawy poznawcze: negatywny obraz siebie, negatywny odbiór własnych dokonań, przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, obniżona samoocena.
- Objawy motywacyjne: problemy z mobilizacją do działania i aktywności.
- Objawy somatyczne: zaburzenia rytmów dobowych, utrata apetytu osłabienie i zmęczenie, spadek libido.
W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się myśli i próby samobójcze.
Stygmatyzacja i dyskryminacja nadal stanowią przeszkodę dla osób z zaburzeniami psychicznymi do włączenia społecznego i dostępu do właściwej opieki. WHO współpracuje z wieloma partnerami w celu rozpoczęcia kampanii wokół tematu „Uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich globalnym priorytetem”. To okazja dla osób z zaburzeniami psychicznymi, pracodawców, pracowników i innych zainteresowanych stron, aby spotkać się i głośno mówić o tym, co musimy zrobić, aby zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie stały się globalnym priorytetem dla wszystkich.
Źródło:
materiały CIOP i PIB
https://www.gov.pl/