Z badań wynika, że przeciętny Polak wypija w ciągu dnia zbyt mało płynów. Zdarza się, że rozpoczynamy dzień pracy w stanie odwodnienia. W ciągu dnia brakuje regularności w przyjmowaniu płynów. W czasie pracy fizycznej korzystniejsze jest wypijanie jednej szklanki wody co 15-20 min niż wypijanie większej porcji po godzinie. W mikroklimacie gorącym regularność przyjmowania napojów jest szczególnie ważne – uczucie pragnienia może już być oznaką odwodnienia.
Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia osoby wciągu dnia należy spożywać: co najmniej 2 l/dobę (kobiety) i 2,5 l/dobę (mężczyźni). Oczywiście cześć niezbędnej do życia wody przyjmowana jest wraz z produktami żywnościowymi takimi jak owoce. Zaleca się jednak żeby 80% wody była przyjmowana w postaci płynów. Należy pamiętać, że mowa tu o ilościach minimalnych. Podczas wysiłku fizycznego ubytek wody może wynosić nawet 1-2 litrów na godzinę powinno wiec temu towarzyszyć zwiększenie spożycia wody. W szczególnie trudnych warunkach łączących się z dużym wysiłkiem fizyczny zapotrzebowanie na wodę może wynosić nawet 8-10l na dobę.
Bilans wody
Pisaliśmy już o obowiązkach pracodawcy wobec pracowników w czasie upałów [1] [2]. Przypomnijmy krótko, że jeżeli temperatura w miejscu pracy przekroczy 28°C (w pomieszczeniach) lub 25°C (na zewnątrz) pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiedniej ilości napojów.
Jednakże temperatura to nie jedyny czynnik decydujący o zapotrzebowaniu na wodę.
„W jaki sposób można ustalić zapotrzebowanie organizmu na płyny podczas pracy w gorącym klimacie? Otóż najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie: ile wody tracimy podczas pracy w wyniku pocenia? Ponieważ właśnie ten ubytek wody powinien być przez nas zrekompensowany, najlepiej (przynajmniej częściowo) już w trakcie pracy. W spoczynku zapotrzebowanie na wodę wynosi 30 ml/kg masy ciała i jest wyższe u mężczyzn niż u kobiet. Głównym źródłem wody dla organizmu są płyny i pożywienie, które dostarczają jej aż 90% (pozostałe 10% to woda metaboliczna, powstała w komórkach podczas utleniania węglowodanów, tłuszczów i białek). Natomiast ubytek wody to odparowanie z powierzchni skóry oraz poprzez wydychane wilgotne powietrze z dróg oddechowych, wydalany mocz i kał, łzy i plwocina.”
Zalecenia
Jak wspomniano na wstępie Polacy generalnie mają złe nawyki związana z przyjmowaniem napojów w ciągu dnia. W celu zmiany tego stanu Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opracowało dziesięć zaleceń.
- Zaczynamy dzień od szklanki wody! Po przebudzeniu wypijamy 1-2 szklanki.
- Pijemy płyny regularnie przez cały dzień.
- Pijemy małymi łykami, ale często i powoli.
- Nie dopuszczamy do pojawienia się uczucia pragnienia (jest to znak, że organizm już jest odwodniony).
- Pijemy szklankę wody przed kąpielą.
- Pijemy szklankę wody przed snem.
- Trzymamy napełnioną szklankę z wodą zawsze w zasięgu ręki i wzroku.
- Pijemy wodę podczas aktywności fizycznej, np. ćwiczeń fizycznych, spacerów, prac w ogrodzie, czy zabaw z wnukami.
- Wychodząc z domu, pamiętamy o zabieraniu ze sobą małej butelki z wodą.
- Jemy warzywa i owoce, ponieważ są one również doskonałym źródłem wody.
W celu zapobieżeniu odwodnieniu w pracy należy:
- być prawidłowo nawodnionym przed rozpoczęciem pracy
- często przyjmować małe porcje płynów już od początku pracy
- wyrównać powstałe niedobory po zakończeniu pracy.
źródło: materiały CIOP i PIB
Zobacz też:
Skontaktuj się z nami:
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy
michal.sekunda@seka.pl