- transformator ochronny o napięciu wtórnym wyższym od napięcia bardzo niskiego w normalnych warunkach pracy. Według www.elektryk.zst.edu.pl.
- stanowią jedną z form ochrony przeciwporażeniowej. Wykorzystuje się je głównie w miejscach występowania podwyższonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym, gdzie z pewnych powodów nie umieszcza się urządzeń o obniżonym napięciu. Są to m.in. pomieszczenia o zwiększonej wilgotności, wnętrza metalowych zbiorników, kotłów, silosów czy innych urządzeń, w których przeprowadza się np. prace remontowe bądź instalacyjne; używa się w układach, gdzie wymagana jest separacja napięciowa. To urządzenia, których napięcie wyjściowe najczęściej równa się napięciu wejściowemu. Dodatkowo posiadają izolację galwaniczną pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym za: https://www.polimet.com.pl
Zobacz także
ZEROWANIE
Zerowanie polega na podłączeniu części przewodzących, z którymi człowiek może mieć kontakt (np. metalowej obudowy urządzenia) z przewodem ochronnym (PE) lub przewodem ochronno-neutralnym (PEN). W przypadku uszkodzenie izolacji taka konstrukcja umożliwia samoczynne odłączenie zasilania, dzięki szybkiemu działaniu zabezpieczenia elektrycznego. Zerowanie inaczej można określić jako metaliczne zamknięcie pętli zwarcia, które doprowadza do samoczynnego wyłączenia zasilania przez […]
KLAMRA
– element konstrukcyjny trwale umocowany do maszyny lub urządzenia, umożliwiający stawianie stóp oraz chwytanie dłońmi przy pokonywaniu różnicy poziomów. Szerokość klamry powinna wynosić co najmniej 300 mm. Odległość pionowa między klamrami nie powinna być większa niż 300 mm.
INSPEKTOR ds. SUBSTANCJI I PREPARATÓW CHEMICZNYCH
– centralny organ administracji rządowej zajmujący się m. in. oceną ryzyka stwarzanego przez substancje chemiczne i preparaty oraz gromadzeniem i udostępnianiem danych o tych substancjach. Organem odwoławczym jest minister ds. zdrowia. Według ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych. (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1222)