– bezbarwny, bezwonny pierwiastek gazowy, o liczbie atomowej 8, temperaturze topnienia – 218,4 ºC. Jest najobficiej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej (46,1% masy). W atmosferze ziemskiej jest go 20,95%. Tlen atmosferyczny jest niezbędny dla wszystkich organizmów oddychających tlenem. Do celów przemysłowych otrzymuje się go przez destylację frakcyjną ciekłego powietrza. Najczęstszą formą jest cząsteczka dwuatomowa (O2). Istnieje też postać alotropowa – ozon (O3). Tlen reaguje chemicznie z prawie wszystkimi pierwiastkami tworząc tlenki. Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.
Zobacz także
LUMINESCENCJA
– jarzenie, świecenie zimne – emisja światła wywołana przez dowolną przyczynę z wyjątkiem wzrostu temperatury, np. pod wpływem energii: świetlnej, elektrycznej, chemicznej, fal ultradźwiękowych (fotoluminescencja, elektroluminescencja). Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.
LAMPA RTĘCIOWA (rtęciówka)
– rodzaj lampy jarzeniowej. Rura, w której zachodzą wyładowania w parze rtęci. Rura ta wykonana jest z topionej krzemionki lub kwarcu, zamknięta z obu końców. Na końcach wtopione są elektrody z molibdenu i wolframu. Wypełniona jest argonem z dodatkiem czystej rtęci.
CYKL PRODUKCYJNY
– uszeregowany układ czynności i procesów technologicznych od rozpoczęcia procesu produkcyjnego do wykonania gotowego produktu.