Zadławienie to stan, w którym w którym ciało obce zamiast do przełyku przedostanie się do krtani lub tchawicy. Przy całkowitym zatkaniu dróg oddechowych dochodzi do bezdechu, zatrzymania akcji serca i, jeśli poszkodowanemu nie zostanie udzielona pomoc, do zgonu. Szybka pomoc w tej sytuacji jest ratowaniem życia.
Warto pamiętać, że z powodu różnych okoliczności fachowa pomoc medyczna może dotrzeć do poszkodowanych z dużym opóźnieniem. Ten czas oczekiwania na nią nie może być ograniczony do biernej postawy świadków wydarzeń, także pracowników przedsiębiorstwa. Dla poszkodowanego liczy się bowiem każda minuta.
Jakie czynności należy wykonać, by pomóc osobie, która się zadławiła?
Jeżeli poszkodowany jest w stanie wykonywać ograniczone wdechy i wydechy, należy silnie uderzać go w plecy między łopatkami (do 5 razy).
W momencie, kiedy takie postępowanie nie przynosi skutku, należy zastosować 5 uciśnięć nadbrzusza. Jak to zrobić:
- stań z tyłu za poszkodowanym,
- obejmij go oburącz za brzuch, w okolicy między pępkiem i wyrostkiem mieczykowatym,
- nagłym, mocnym ruchem przyciśnij poszkodowanego kilka razy do siebie, by spowodować gwałtowne uciśnięcie przepony,
- w czasie uścisku dodatkowo ułóż zwinięte pięści w dołku podsercowym poszkodowanego.
Opisane postępowanie powoduje gwałtowny, krótkotrwały, bierny wydech, podczas którego ciało obce może zostać wyciśnięte z dróg oddechowych.
Jeżeli jednak poszkodowany straci przytomność, ułóż go bezpiecznie na wznak na twardym podłożu i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej, a następnie wdmuchiwanie powietrza w stosunku 30 do 2.
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA