Od 18 września weszła w życie w Ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205), która wprowadza między innymi zmianę w art. 3 ust. 2 – w zakresie określenia wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy.
Dotychczasowe określenie w brzmieniu „Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:…” zmieniono na zapis „Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:…”
Zmiana ma na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych powstających na tle dotychczasowego brzmienia art. 3 ust. 2 przedmiotowej ustawy, który to przepis nakazuje traktować określone w nim zdarzenia za wypadek przy pracy, ale zawiera wskazanie, że w „zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie”.
Przedmiotowa zmiana definicji wypadku zrównanego skutkuje również obowiązkiem ujmowania tych wypadków podczas wypełniania „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA „ – za dany rok, gdzie wypadki zrównane z wypadkami przy pracy należy zaliczać do wypadków przy pracy (dotychczas nie było jednoznaczności w tej kwestii).
Źródło: kadry.infor.pl
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA