Segregacja odpadów ma sens. Ta zwykła czynność pozwala nie tylko zaoszczędzić (segregując płacisz mniej za śmieci), ale też daje drugie życie odpadom. Przykładowo, z plastikowych butelek, tzw. PET może powstać: bluza polarowa, dywanik łazienkowy, wypełnienie poduszki czy nawet namiot. Takie odpady jak: metal, plastik i szkło można przetwarzać wiele razy.
9 zasad poprawnej segregacji odpadów
To, jak będzie wyglądała nasza planeta za kilka, kilkanaście lat – zależy tylko od nas. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, ile śmieci wyprodukujemy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi, a ile wyląduje na wysypiskach i będzie zanieczyszczać glebę i powietrze.
Dlatego segregując odpady – dbasz o środowisko!
Dowiedz się, jak należy robić to poprawnie:
- Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% mniej miejsca.
- Odkręcaj nakrętki i kapsle. Szkło oraz kartony po sokach i mleku wyrzucaj bez plastikowych lub metalowych nakrętek.
- Sprawdzaj oznaczenia na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.
- Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione!
- Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca.
- Rozróżniaj szkło. Do pojemników przeznaczonych na szkło nie wrzucaj pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoiki, butelki) poprzez np. fragmenty szyb, luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca!
- Nie wyrzucaj do pojemników bardzo zabrudzonych: papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych.
- Do PSZOKu oddawaj zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, akumulatory, gruz, odpady niebezpieczne.
- Przeterminowane leki oddawaj do aptek.
Dzień bez śmiecenia
Dzień bez Śmiecenia to kampania, której celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Pomysł na tę akcję został wypracowany w 2007 r. przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce organizatorem i koordynatorem jest Rekopol O.O.O. SA. Obchodzony 11 maja już od 15 lat.
Źródło: dzienbezsmiecenia.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA