– część prądu płynąca poza celowo wykonanym obwodem elektrycznym, płynąca ziemią, a w terenie uzbrojonym również rurociągami, metalowymi powłokami kabli, przewodami ochronnymi obcych przewodów, estakadami i innymi przypadkowymi drogami pod i nad powierzchnią ziemi. Prądy te mogą powodować następujące zagrożenia: a) korozja elektrolityczna, w miejscach wypływu prądu stałego z urządzeń do gruntu, b) pożar przez nadmierne nagrzanie, a nawet upalenie przewodów ochronnych, metalowych osłon przewodów i innych elementów o małym przekroju lub złej styczności, c) wybuch przez zaiskrzenie lub nadmierne nagrzanie w miejscu zagrożonym wybuchem, d) nieoczekiwane odpalenie zapalnika przy robotach strzałowych w kopalniach i kamieniołomach, e) zakłócenia w elektrycznym sterowaniu maszyn górniczych i w działaniu układów zabezpieczenia ruchu kolejowego. Według E. Musiał, Zagrożenia pochodzące od urządzeń elektrycznych, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1992 r.
Zobacz także
PRACE NIEBEZPIECZNE POD WZGLĘDEM POŻAROWYM
– prace mogące powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub wybuchu. Według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (D. U. Nr 80, poz. 563, Dz.U. 2019 poz. 67).
WENTYLACJA MECHANICZNA
– jest to zorganizowany ruch powietrza wywołany przez urządzenia mechaniczne. Rozróżnia się dwa rodzaje wentylacji mechanicznej zależnie od usytuowania elementów nawiewnych i wywiewnych: a) wentylacja ogólna, b) wentylacja miejscowa.
SKŁADOWISKO ODPADÓW
– jest to obiekt budowlany przeznaczony do składowania odpadów. Według ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730, 1403, 1579)