Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest doskonałą okazją do tego, by podsumować rok życia w pandemii i wyciągnąć wnioski, które pomogą w przyszłości skuteczniej i szybciej reagować na trudne i niespodziewane sytuacje.
„Przewiduj, przygotuj się i reaguj na kryzysy. POSTAW NA BHP” – to tegoroczne hasło Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który będziemy obchodzić 28 kwietnia.
Dla związków zawodowych 28 kwietnia to „Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych”. Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) zachęca związki zawodowe na całym świecie do obchodzenia tegorocznego Dnia pod hasłem: „Bezpieczeństwo i zdrowie są podstawowym prawem w pracy”.
Systemy zarządzania BHP
Już od ponad roku pandemia wywołana SARS-CoV-2 ustanawia reguły w prawie każdym aspekcie naszego życia, w tym też w kwestii pracy.
Ryzyko zarażenia się wirusem spowodowało, że firmy i placówki oświatowe przeszły w tryb pracy zdalnej, ograniczono możliwość przemieszczania się, w tym również podróży lotniczych, nastąpiła redukcja miejsc pracy w wielu kluczowych sektorach gospodarki, niektóre przedsiębiorstwa były zmuszone do zamknięcia działalności.
Podjęte kroki zapobiegawcze w postaci ograniczenia kontaktów i przeniesienia życia na home office dały pracownikom nowe możliwości, ale stworzyły też potencjalne zagrożenia – w szczególności zagrożenia psychospołeczne.
Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zachęca, aby bazując na tych doświadczeniach wdrożyć działania, które pomogą lepiej zarządzać bezpieczeństwem pracy, będą efektywniej chronić zdrowie pracowników, a przedsiębiorstwom zapewnią ciągłość biznesową i wsparcie umożliwiające odbudowanie zasobów po wyjściu z kryzysu i sprostanie nieprzewidzianym wyzwaniom oraz ewentualnym, nowym kryzysom w przyszłości.
MOP zwraca uwagę, ze kluczowe znaczenie w procesie reagowania kryzysowego i ochrony zdrowia publicznego mają silne i skuteczne systemy zarządzania BHP. Pomogą one rządom, pracodawcom i pracownikom łagodzić skutki COVID-19 oraz ograniczać rozprzestrzenianie wirusa.
Źródło: CIOP-PIB
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA